banner15

CHP'den AP'ye 'gereğini yapın' mektubu

CHP, Swoboda ile yaşanan krizi AP Başkanı'na şikayet etti. Kılıçdaroğlu, AP Başkanı Schulz'a bir mektup yazarak Swoboda hakkında gereğinin yapılmasını istedi

CHP'den AP'ye 'gereğini yapın' mektubu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP, Brüksel'de Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile yaşanan krizi Avrupa Parlamentosu'nun (AP) en tepesine taşıdı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, AP Başkanı Schulz'a bir mektup yazdı. Mektupta, yaşanan olayla ilgili rahatsızlık bildirildi, "gerekeni yapın" uyarısı yapıldı.

Kılıçdaroğlu adına mektubu, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin 150. Kuruluş yıldönümü için gittiği Almanya'nın Leipzig kentindeki buluşmada, CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Kılıç,  Schulz'a verdi.

Mektupta, "Ana muhalefet lideri Sayın Kılıçdaroğlu Brüksel'de insan hakları ve özgürlük ihlallerine dikkat çekti. Ama ne acıdır ki, sosyal demokrat ve Sosyalist düşüncenin Avrupa temsilcisi "burada benim istediklerimi söyleyeceksin" zorbalığını göstererek, izleri uzun yıllar kapanmayacak yaralara neden oldu" ifadelerine yer verildi.

Kılıçdaroğlu mektubunu, "Bizleri dinlemek yerine kendi düşüncesini dikta etme zorbalığı sosyal demokratlıkla da, Sosyalistlikle de tanımlanamaz. Sosyalist görüşün daha fazla ağır yara almasına müsaade etmeyeceğinizi ve gerekeni yapacağınıza inanıyorum" sözleriyle bitirdi.

Kılıçdaroğlu, Brüksel ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan için "katil" demiş, AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda da bunun çok ağır bir itham olduğunu belirterek düzeltme istemişti. Kılıçdaroğlu, sözlerini düzeltmeyince Swoboda da görüşmeyi iptal etmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 16:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35