banner39

CHP'den HDP'ye gizli ittifak teklifi

HDP Eşbaşkanları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder'in CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na geçen hafta yaptığı ziyaretin perde arkasında ilginç detaylar ortaya çıktı.

Politika 14.01.2014, 09:36 14.01.2014, 09:36
CHP'den HDP'ye gizli ittifak teklifi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Seçim ittifaklı gündemli ziyarette CHP'nin "gizli ittifak" önerdiği belirtildi. HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü, parti genel merkezinde düzenlediği sohbet toplantısında 'İstanbul ittifakı' konusundaki tartışmalara noktayı koydu.

Sabah'ın haberine göre Tuncel ve Kürkçü, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yaptıkları ittifak görüşmesini anlatırken, şu tespitlerde bulundu: "Biz konuyu ilkeli bir şekilde tartışmak istedik. Nasıl bir yerel yönetim, genel siyaset anlayışımız var ortaklaşabilir miyiz? CHP'nin yaklaşımı oylarınız çok güzel fakat aramızdaki ilişkiyi kimse bilmesin. Gizlice oylarınızı bize verin. Açıkça ortaklık yapmayalım. Çünkü bu bize zarar verir. Bu müzakere edilebilir bir zemin değil."

Tuncel ve Kürkçü, CHP'nin bugünkü siyasi denklemde kendisine müttefik olarak cemaat, MHP'nin soft ırkçılarını, zenginleri seçtiği için ortak zemin bulmalarının imkânsız olduğunu söyledi. CHP'nin kendilerini "oylarını bölmekle" eleştirdiğine işaret eden Kürkçü, şu tespitleri yaptı: "Biz nasıl bölelim? Nezaket ziyareti sırasında son derece katı bir biçimde deklere edildi. Asla birlikte görülmeyelim... Oylarımızı bölüyorsunuz sahnesi bitmiştir. Herkes kendi istikametinde yürüyecek. İstanbul'da HDP bayrağı ile seçime giriyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?