banner15

CHP'den 'sistem çöktü'ye yalanlama

CHP, 12 Haziran seçimlerinde 2,5 milyon lira harcanarak kurulan "sandık takip sistemi"nin çöktüğü iddialarını reddetti

CHP'den 'sistem çöktü'ye yalanlama

CHP'den yapılan açıklamada, partide seçim sonuçlarını izlemek için kurulan sistemin örnek bir uygulama olarak hizmet verdiği, seçim sürecinde parti örgütü, seçmenler, muhtarlar dahil olmak üzere herkese hizmet sunduğu, güvenilirliği ve veri zenginliği ile takdir topladığı bildirildi.

CHP'den yapılan yazılı açıklamada, gazeteci-yazar Can Ataklı'nın ''CHP'nin 2,5 milyonu havaya mı uçtu?'' başlıklı köşe yazısında yer verdiği ''CHP'nin seçim sonuçlarını izlemek üzere 2,5 milyon liraya kurduğu bilgisayar sisteminin seçim gecesi 11'inci dakikada çöktüğü'' iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Ataklı'nın yazısında sözü geçen sistemin, partinin mevcut bilgisayar donanımı esas alınarak kurulduğu, yazılımının da parti içinde oluşturulan ekip tarafından hazırlandığı kaydedilen açıklamada, sistem için ''değil 2,5 milyon, bir kuruş bile ödenmediği'' ifade edildi.

Konuyla ilgili Ataklı'nın parti yetkilileriyle görüşme ya da bilgi talebi olmadığı aktarılan açıklamada, yazıda öne sürüldüğü gibi sistemin çöküp devre dışı kalmadığı da vurgulandı.

''CHP'nin sistemi örnek bir uygulama olarak hizmet vermiş ve seçim sürecinde örgütümüz, seçmenler, muhtarlar dahil olmak üzere herkese hizmet sunmuş, güvenilirliği ve veri zenginliği ile takdir toplamıştır'' denilen açıklamada, Ataklı'nın ''araştırmadan, soruşturmadan CHP'yi karalama, itibarsızlaştırma amacıyla yazdıklarıyla Basın Meslek İlkelerini ayaklar altına aldığı'' iddia edildi.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 18:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35