banner39

CHP'den TOBB'a 'davet' tepkisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Genel Kurulu'na muhalefeti davet etmeyen Hisarcıklıoğlu'nu 'korkunun esiri olmakla' suçladı.

Politika 03.08.2013, 09:41 03.08.2013, 12:15
CHP'den TOBB'a 'davet' tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TOBB Genel Kurulu 1 Ağustos günü yapıldı ve Rifat Hisarcıklıoğlu 4. dönem başkanlığa seçildi. Genel Kurul'a muhalefet liderlerinin çağrılmaması, kürsünün sadece Başbakan'a açılması CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'ndan büyük tepki gördü. Hisarcıklıoğlu'nu 'korkunun esiri olmakla' suçlayan Kılıçdaroğlu, "O zaman o koltukta oturmayacaksın" dedi.

31 Temmuz akşamı Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın seslendiği Genel Kurul üyeleri 1 Ağustos sabahı da yeni başkan seçimi için sandık başına gitti. Erdoğan, konuşmasında 1 Ağustos günü Genel Kurul'a katılamayacağını, çünkü o saatte YAŞ toplantısında olacağını söyledi. Bu da Genel Kurul'a sadece muhalefet partilerinin liderlerinin davet edilmediğini ortaya çıkardı.

Radikal'den Deniz Zeyrek'in iddiasına göre, Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın davet edilip edilmediği konusunda da detaylı bilgi sahibiydi: "Başbakan davetliydi ve TOBB Genel Sekreteri imzasıyla bütün Türkiye 'ye Başbakan'ın konuşma saati geçilmişti..."

İddiaya göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB'un Genel Kurul'daki tavrıyla üç yanlış yaptığını söyledi ve şöyle sıraladı:

"TOBB korkuya teslim oldu ve bu affedilemez. Hisarcıklıoğlu, konuşmasında iktidara sadece övgüler dizdi; iş dünyasının, işadamlarının sorunlarını dile getirmedi. Bu kabul edilemez, Vergi denetimleri siyasal amaçlı kullanılmaya başlandı. TİSK, TÜSİAD tepki gösterdi. Anamuhalefet partisi olarak tepki gösterdik. Kayseri'den saygın bir işadamı çıktı, endişelerini dile getirdi. Bir tek TOBB görmezden geldi. Bu işten bir TOBB'un endişesi yok sanki"

Kılıçdaroğlu, "Korkuya kapıldıysanız, kendi üyelerinizin bile sesini duyuramıyorsanız o koltuğa oturmayın. TOBB büyük bir ivme kaybetmiştir. İş dünyasının çıkarlarını, haklarını korumaktan uzaklaşmıştır, tam anlamıyla siyasallaşmıştı." diye konuştu.

HAMZAÇEBİ'DEN DE TEPKİ

TOBB'a bir tepki de CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'den geldi. Hamzaçebi, " Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı'nı TOBB Genel Kuruluna davet etmemek suretiyle Başbakan ile biat ilişkisine girenler ve bu sayede makam elde edenler, ileride bunun hesabını başta TOBB'un saygın üyelerine ve millete vereceklerdir" dedi.

banner53
Yorumlar (1)
Osman Gazibey 8 yıl önce
Başbakana Diktatör diyen zavallı TOBB Başkanı'nın o koltukta oturup, oturamayacağı konusunada yorum yapıyor ! Hala 1950 öncesinde zavallı ! Kendisini Führer (Türkçesi Millî Şef) filânmı sanıyor acaba ?!?::))) Kimin hangi makama geleceğine artık chp genel başkanı değil Halkın Seçtiği Halkın Adamları Karar veriyor !!!
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?