banner39

CHP'den tutuklu Hidayet Karaca'ya ziyaret

CHP'den bir heyet bugün Samanyolu Grubu Başkanı Hidayet Karaca'yı tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti

Politika 09.02.2015, 16:01 09.02.2015, 16:05
CHP'den tutuklu Hidayet Karaca'ya ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Samanyolu Grubu Genel Yayın Müdürü Hidayet Karaca’nın tutuklu yargılanmasının basın özgürlüğüne müdahale olduğunu savunarak, “Çağlayan Adliyesi’nde maalesef adalet de hukuk da yok sadece Hidayet Karaca bakımından değil, devam eden bir çok yargılama bakımından” dedi.

Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Karaca ile eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı’yı ziyaret etti.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmelerin ardından Tanrıkulu, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hidayet Karaca’nın tutuklanmasıyla Türkiye’de basın özgürlüğünün darbeye maruz kaldığını ifade etti.
 
Karaca’nın “hukuksuz tutukluluğunun” 56 gündür sürdüğünü söyleyen Tanrıkulu, “Çağlayan Adliyesi’nde maalesef adalet de hukuk da yok sadece Hidayet Karaca bakımından değil, devam eden bir çok yargılama bakımından. Ben buradan bu kararları veren yargıçlara sesleniyorum: Kendilerinin kimliğini çok iyi biliyoruz. Yaptıkları bu hukuksuzluğun hesabı bir gün mutlaka sorulur ama sorulacağı zaman da adil yargılama kuralları içinde sorulacağını bilinmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

'KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ'

Yakup Saygılı ile görüşmelerinde de 17-25 Aralık soruşturmalarına ilişkin “hukuksuzlukları” dinlediklerini ve bilgiler aldıklarını kaydeden Tanrıkulu, bunları da daha sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını ve Meclis gündemine taşıyacaklarını söyledi.

Bu konuda basın kuruluşlarının iyi sınav vermediğini söyleyen Tanrıkulu, “Kimliğinden ve düşüncesinden bağımsız, basına ve medyaya yapılmış darbe var, baskı var ve bu baskı hukuk dışı yapılıyor. Yargıçlar alet edilerek yapılıyor. Yargıçların buna alet olmaması lazım. Yargıçların kanunsuz emirleri yerine getirmemesi lazım. Yargıçların yürütme organının sopası olmaktan çıkması lazım” diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü