CHP'li Atilla Kart'tan anadilde eğitime destek

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Atilla Kart, partisinin aksine anadilde eğitime kendi yaşam hikayesinden yola çıkarak destek verdi

CHP'li Atilla Kart'tan anadilde eğitime destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu'nun "anadilde eğitim" yerine "anadilde öğretim" önerisini aksine partisinin anayasa uzlaşma komisyonu üyezi Atilla Kart, "anadilde eğitim"i önerdi.

T24.Com'un haberine göre Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Atilla Kart, anadilde eğitime kendi yaşam hikayesinden yola çıkarak destek verdi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart,  "İlkokul ikideydim. Tek kelime Türkçe bilmiyorum. İsmet öğretmen, sınıf arkadaşım Bahar'ı görevlendirdi. Bahar kim?  Benim için bir ütopya.  Benim şansım Bahar.  Herkesin bir Bahar'ı olmayacağına göre; devlet herkesin anadilini öğrenmesinin yolunu açmalı."

Anayasa Uzlaşma Komisyonu anadil  konusunda anlaşmanın bir yolunu arıyor.  'Eğitim ve Öğrenim Hakkı Hürriyeti (Özgürlüğü)' madde başlığında da sorun çıktı.  Toplantı, kaldığı yerden bugün devam edecek.  Son toplantıya damgasını Kürt nüfusu ve CHP'li Atilla Kart'a ilkokulda Türkçe'yi öğreten  'Bahar' vurdu.

Atilla Kart, Kürtlerle ilgili durumu anlatırken,  hayatının gerçek bir kesitinden örnek vererek şunları söyledi: "Daha öteye gitmeyelim. Ben kendimden örnek vereyim.  1960 yılında ilkokulu köyde okudum.  Daha sonra,  ailece Konya'nın Cihanbeyli Merkezi'ne göç ettik.  İkinci sınıftayım. Tek kelime Türkçe bilmiyorum. Tam anlamıyla bir şoktayım.
' İsmet öğretmen; Bahar'ı görevlendirdi' Neyseki ; öğretmenim, İsmet Hanım, sınıf arkadaşım  Bahar'ı  Türkçe öğretmesi  konusunda  görevlendirdi.  Bahar, ulaşılmaz biri. Bir ütopya.  Bir iki yıl boyunca intibak etmemi sağladı"  dedi.

Türkçe bilmeyen  çocukların  nasıl bir ruh hali içinde olduklarını anladığını söyleyen Kart, "Herkesin bir Bahar'ı olmayacağına, herkesin bir İsmet öğretmeni olmayacağına göre;  herkesin bir Bahar şansı  olmayacağına göre" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39