banner15

CHP'li Güler sözlerinin arkasında durdu

Birgül Ayman Güler, sözlerinin arkasında durdu, kendisinin bilimsel anlamda kullandığı "ulus" ve "milliyet" sözcüklerinin çarpıtıldığını ileri sürdü

CHP'li Güler sözlerinin arkasında durdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM'de dün yaptığı konuşma nedeniyle büyük tepkilere neden olan ve partisinden bir milletvekilinin istifasına da yol açan Birgül Ayman Güler, sözlerinin arkasında durdu, kendisinin bilimsel anlamda kullandığı "ulus" ve "milliyet" sözcüklerinin çarpıtıldığını söyledi.

Hürriyet'e konuşan Güler, kullandığı kelimelerin başka anlamlara çekildiğini belirterek kendini savundu. İnsan topluluklarının evriminin tarihsel açıdan üç aşamada ele alındığını, bunların "klan-kabile ya da soy-boy", "milliyet" ve "ulus" olduğunu anlatan Güler, "Türk ulusu ifadem, tüm uluslaşmamış milliyet ve etnik toplulukları kapsıyor. Ulus bu anlamda, insan topluluklarının tarihsel evriminin en ileri biçimini anlatıyor. İnsanlar arasında soya dayalı değil, birey temelinde yeni bir beraberliği ifade ediyor" dedi.

"Türk ulusu" ifadesiyle, "bir ırkı, bir milliyeti değil", birey bazında bir araya gelmiş bir topluluğu kastettiğini söyleyen Güler, "Türk anayasal bir kavram. Vatandaşlığı anlatıyor"  dedi. Güler, "bu açıdan bakınca, benim sözlerimin Kürt-Türk eşit değildir diye anlaşılıp, kullanılması ya cehaleti ya da kötü niyeti gösterir" diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2013, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35