banner39

CHP'li Loğoğlu'ndan Mısır savunması

Mısır ziyaretiyle ilgili değerlendirme toplantısı yapan CHP'li Loğoğlu, kendilerinin kesinlikle darbecileri destekleyen ifadeler kullanmadığını, ancak Mısır'daki darbe yanlısı medyanın bunu böyle yansıttığını savundu

Politika 16.09.2013, 15:22 16.09.2013, 15:22
CHP'li Loğoğlu'ndan Mısır savunması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, kendisinin Washington Büyükelçisi olduğu 2002 yılında Başbakan Erdoğan'ın ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmelere neden katılmadığını açıkladı. Loğoğlu, "Gerçeğin diğer yarısını ilk defa açıklıyorum. O görüşmeye ben davet edilsem de katılmazdım. Bir siyasi partinin görüşmelerine bir büyükelçinin eşlik etmesi benim ölçülerime göre doğru değildir" dedi.

CHP'li milletvekillerinin Mısır ziyaret konusunda yanlış anlaşılan 5 algı olduğunu ve bunların düzeltilmesi gerektiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. CHP heyetinin 10-12 Eylül tarihleri arasında Mısır'a yaptığı ziyarette 3 Temmuz müdahalesini desteklediği şeklinde bir haber çıktığını ve köşe yazarlarının yorum yaptığını ifade eden Faruk Loğoğlu, "Biz Mısır medyasına konuştuk, bütün Mısır medyası askeri müdahaleden yana oldukları için bunu gelen her ziyaretçiye de söylettirmek için sürekli soru soruyorlar. Bazı noktalarda kendilerine göre yorum yapıyorlar. Biz şunu Mısır ziyaretimiz boyunca bir tek defa dahi yapmadık; hiçbir tarihi ağzımıza almadık. Yandaş medya tarafından sanki CHP darbeyi destekliyormuş gibi yorumlara malzeme teşkil eden asılsız bir gelişme olarak istismar edildi" diye konuştu.

EL EZHER ZİYARETİ

Kendi parti tabanlarının da tepkisine sebep olan El Ezher Şeyhini ziyaret etmeleri ile ilgili detayları anlatan Loğoğlu, "Konuştuğumuz bütün Mısırlılar, Türkiye ve Başbakan Erdoğan Mısır halkınız derinden yaralamıştır, Mısırlıların tabiri ile Büyük İmam'a hakaret ettiği için Bu Mısır halkını çok derinden yaralamış, hükümete karşı derin bir infial var. Bu infial Türk mallarının boykot edilmesi, Türkiye ile ilişkilerin tamamen kesilmesi, Türk büyükelçinin geri gönderilmesini talep edecek kadar yoğun bir rahatsızlık var. El Ezher Şeyhi, bir ilahiyat profesörü, doktorasını Fransa'da yapmış bir üniversitenin rektörü. Bizi kabul etmesi bir inceliktir, Türk halkına karşı olumlu hissiyatının bir ifadesi olarak algılamak lazım. Başbakan Erdoğan'ın hakaret olarak görülen ifadelerin konusunu hiç açmadı. El Ezher Üniversitesi'nde bine yakın Türk öğrencinin bulunduğunu söyledi, bu öğrencilerin liderlerini çağırarak bu öğrencileri yatıştırdığını, kendileri ile konuşarak güven verdiğini anlattı. El Ezher Rektörü'nün ifade ettiği husus, Mısır halkının iradesinin asıl olduğudur" açıklamasında bulundu.

AHMET DAVUTOĞLU'NUN PARİS'E GİTMESİ

"Paris'e çağırıyorlar, benim yorumum, Paris'e toplantıya katılmak üzere değil, çünkü oradaki toplantıya Fransa, İngiltere ve ABD katılıyor. Sayın Davutoğlu da 'ortalığı fazla karıştırma, uslu dur, sakin ol, bak biz iyi bir iş yapıyoruz, sakın bunu bozacak bir şey yapma' nasihat alıp Türkiye'ye geri dönecek" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE BUNU HANGİ HAKLA YAPIYOR"

Suriyeli muhaliflerin İstanbul'da yaptıkları toplantıda Suriye'nin gelecekteki Başbakan'ını seçtiklerini belirten Loğoğlu, "Önceki gün İstanbul'da yapılan bir toplantıda komşu ülkeye yeni bir Başbakan seçtirdiler. Hangi dünyada yaşıyoruz. Bunlar Türkiye'de oluyor, hangi hukuk, hangi hak Türkiye'ye iç savaşın devam ettiği bir ülkenin gelecekteki Başbakanını tayin edecek ortamı, koşulları, kolaylıkları oluşturuyor. Hangi hakla Türkiye bunu yapıyor bunun sorgulanması lazım" açıklamasında bulundu.

"AK PARTİ HIRÇINLIĞININ ALTINDA SIĞINMACILAR VAR"

Suriyeli sığınmacıların Türkiye için çok ağır bir problem olduğunu ifade eden Loğoğlu, "Suriye'ye yönelik AK Parti hırçınlığının altında yatan sebeplerden birisi bu sığınmacıların durumu, başa çıkamıyorlar. Ne yapacaklarını bilmiyorlar, uluslararası toplumdan da bir yardım almıyorlar, onun için ellerinde kaldı. Giderek büyüyen, ekonomik, güvenlik, sosyal yönleriyle büyük sıkıntı yaratan sığınmacı konusu AK Parti'yi sarsıyor. Türkiye savaş çığırtkanlığı yapacağına Suriyeli sığınmacıların konusunu daha ısrarlı bir şekilde BM'nin gündemine taşıması lazım. Türkiye içinde ciddi önlemler alınması lazım. Sığınmacı noktasında tutacak tedbirlerin alınması, kampların daha sıkı kontrol altına alınması önemlidir" dedi.

"BAKANI KINIYORUM"

Bakan Davutoğlu'nun bir yazısını okuduğunu ve yazılanlardan dolayı Bakan Davutoğlu'nu kınadığını belirten Loğoğlu, "Dışişleri Bakanı, 'biz hiçbir zaman Suriye'de savaş istemedik' diyor. 2 senedir Suriye'ye müdahale isteyen, 'sınırlı müdahale yetmez' diyen bir Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız var. 'Biz Suriye'de savaş olsun istemedik' diyebilecek kadar pişkinlik ve bağnazlık gösteren Bakanı hayretle karşılıyorum ve kınıyorum. Bu Türk kamuoyunu ciddiye almamak anlamına geliyor" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?