banner39

CHP'li Selami Öztürk'ten partisine sert eleştiriler

CHP, Kadıköy adaylığı için belirsizlik sürüyor. 20 yıldır Kadıköy Belediye Başkanı olan Selami Öztürk ise partisini topa tuttu, "Onurumla oynadılar" dedi

Politika 13.02.2014, 20:39 14.02.2014, 08:33
CHP'li Selami Öztürk'ten partisine sert eleştiriler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 30 Mart’taki seçimlerde aday gösterilmediğine tepki gösterdi. Öztürk, “Kadıköylü olmayan, partiyle hiç bir ilişkisi bulunmayan birisi yataktan uyandırılıyor. Sizi aday yapalım diyorlar. Bu kadar onurumuzu, haysiyetimizi, partililiğimizi ayaklar altına almaya kimin hakkı var. Her şey bitmedi bu daha başlangıç. Mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Öztürk, belediyede yaptığı açıklamada, aday belirleme sürecinde Kadıköy'ün kaderinin kentin sahipleri yerine bazı hatır gönül ilişkilerine bırakılamayacağını söyledi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun birkaç yıl önce kendilerine, bundan sonra belediye başkanlarının, performans ölçümleri ve kamuoyu araştırmalarına göre belirleneceğini söylediğini, bunun çok doğru bir karar olduğunu kaydeden Öztürk, "Kadıköy Belediyesi, şu an kamuoyu ölçümlerinde yüzde 73 ile Türkiye'nin en başarılı belediyesi. Peki ne oldu şimdi? Bu araştırmaların hepsini çöp kutusuna mı attın?" diye konuştu. 

Aday belirleme günü bir ismin konuşulduğunu dile getiren Öztürk, şöyle devam etti: 

"Hanımefendinin, Sivaslı ve Aşık Veysel'in torunu olduğu, bir CEO'nun asistanlığını yaptığını söylediler. Herkes şaşkınlık içerisinde. 'Şimdi kendini nasıl hissediyorsun?' İdam edilmiş mahkum. Biraz sonra  'Efendim, şu anda Bakırköy belediye başkan adayı olan arkadaşımız buraya atandı' diyorlar. Bir daha iptesiniz. Aradan 2-3 saat geçiyor, Bekir Güçlü. Biraz sonra bakıyorsunuz, bir hanımefendi geçiyor Maltepe'den buraya ve 3. adaylık başvurusu. 3. kez iptesiniz. Bunu ailenizle, çevrenizle yaşıyorsunuz."

Öztürk, gece saatlerinde Kadıköylü olmayan ve partiyle ilişkisi bulunmayan birinin uyandırılarak, "Sizi aday yapalım" dendiğini savunarak, "Onurumuzun, haysiyetimizin, partililiğimizin bu kadar ayaklar altına alınmasına kimin hakkı var?" dedi.

 CHP için bugüne kadar önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Ama ben kriterlere uymuyorum, gece 3'te yatağından kaldırılan vatandaş uyuyor. Daha sonra onun da başka bir siyasi partiye ait olduğu ortaya çıkınca adaylığını geri çekiyorsunuz. Genel Başkan'a bunları anlattım. Bu dönem rekor oy alacağımızı, bu sevincimizi birlikte yaşamak istediğimi söyleyerek, bu konuda izinlerini istedim. Beni bugün aday yapmayacaksanız, o gün niye söylemediniz? 6 ay önce söylemediniz. Bir ay önce, 15 gün önce çağırın. Bu konuşmadan sonra Genel Başkan, konuyu yeniden değerlendireceğini söyledi. Toplandılar ancak tavır hiç değişmedi. En acısı da seçimlere 40 gün kala hala Kadıköy belediye başkan adayının belirlenmemiş olması. Kadıköy'ün kişisel pazarlıklar odağı olmasını içime sindiremiyorum."

"Ankara'dan geldiniz. Aday olmayacağınız net bir şekilde söylendi mi ve gece 3'te kaldırılarak, 'aday olur musun' denen kişinin ismini verecek misiniz?" sorusuna karşılık Öztürk, "Nasuh Mahruki, O da benim çok iyi bir dostum ama aynı partilerde değiliz. Zaten kendisi de detaylarını paylaştı" dedi. 

Öztürk, "Aday olmamanızın Mustafa Sarıgül ile bir alakası olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine de "Kesinlikle düşünmüyorum. Zaten kendisi de bu konuda bana defalarca onun fikri olmadığını söyledi" diye konuştu.  

Başka bir partiye geçip geçmeyeceği sorulan Öztürk, "Bütün partiler aradı. Kendilerine teşekkür ettim. Kimseyle bu yönde bir görüşmem yok" cevabını verdi.  

Öztürk, CHP'den ayrılmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine de şu anda CHP'de olduğunu ve adının adaylık için hala tartışıldığını belirterek, "Üç gündür oradaydık. Onları rahatlatmak gerekiyor. Ben de 'Ben kenara çekileyim, nasıl isterseniz öyle değerlendirin' dedim. Bu yönde talebimi ilettim sabahleyin Genel Merkez'e. Bunun ötesine başka bir şey yok. Her an her şey olabilir" dedi. 

Kaynak: AA

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?