CHP'li vekil 'Alevilik'te geri adım attı!

Aleviliğin din olduğunu söyleyen Hüseyin Aygün, tepkiler üzerine geri adım attı, kızdığım için bunu söyledim dedi

CHP'li vekil 'Alevilik'te geri adım attı!

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Meclis'e cemevi talebinin reddedilmesi ve caminin ibadet yeri olarak gösterilmesine tepki gösteren CHP'li Hüseyin Aygün, partili arkadaşlarına da kırgın: "Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Sünni dayatmayı eleştirmelerini beklerdim."

CHP'li Hüseyin Aygün'ün 'Meclis'e cemevi' talebi TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından, Diyanet'in açıklamalarını referans alıp, geri çevirmesi ve Aleviler için de camiyi adres göstermesi tartışma başlattı.

Sünni anlayışın Alevilere zorla dayatılmak istendiğini savunan Aygün'ün, 'Alevilik ayrı dindir' çıkışı ise yeni tepkileri beraberinde getirdi. En sert açıklama CHP'nin Alevi Milletvekili Sabahat Akkiraz'dan geldi. Akkiraz, isim vermeden Aygün'ü eleştirdi ve 'Bu tür açıklamalar provokasyondur' dedi.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre Tunceli Milletvekili Aygün, "Aleviliğin ayrı bir din olduğuna ilişkin sözlerim, Sünni dayatmaya yönelik bir tepkiydi." dedi. 

"Elbetti ki Alevilik İslam'ın çatısı altında ortaya çıkmış bir inançtır. Aleviler kendilerini 'Elhamdülillah Müslümanız' diyerek İslam'ın içinde görüyorlar Ama bu inancın kendi motifleri vardır" diyen Aygün, bu motiflerin devlet tarafından şekillendirilmek istenmesine karşı çıktı.

Aygün, partili arkadaşlarının kendisine verdiği tepki için ise "Asıl üzüldüğüm aynı partinin çatısı altında siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın bile beni anlamaması. Partili arkadaşlarımın Sünni dayatmayı ve buna teslim olan Meclis Başkanı Çiçek'i eleştirmelerini beklerdim." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 11:59
banner53
YORUM EKLE

banner39