banner15

CHP'li vekilden 'başörtüsü' tepkisi

CHP'li Nur Serter, partisinin başörütüsü açılımına tepki göstererek ortaya çıkan çelişkiye dikkat çekti.

CHP'li vekilden 'başörtüsü' tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP'nin başörtüsüne en çok karşı çıkan vekillerinden Nur Serter, sorunun çözümünü partisinin kendini yalanlaması olarak değerlendirdi.

Erdoğan-Kılıçdaroğlu arasındaki başörtüsü sorununun çözümü konusundaki buluşmasına da değinen CHP’li vekil Prof. Nur Serter, "“Biz bu iptali on yıl önce yaşamadık. CHP, 2008’de anayasanın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle AYM’ye götürdüğü sorun ile ilgili olarak nasıl bir hukuki düzenleme yapacak" dedi.

Erdoğan-Kılıçdaroğlu arasındaki başörtüsü sorununun çözümü konusundaki buluşmasına Rektör yardımcılığı yaptığı dönemde başörtülü öğrenciler için İstanbul Üniversitesi’nde ikna odaları kuran CHP’li vekil Prof. Nur Serter ve yasağın mimarı İstanbul Üniversitesi eski rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu’ndan tepki geldi.

Nur Serter, “CHP geçmişini yalanlamadan başörtüsü sorununu nasıl çözecek” diye sordu. Alemdaroğlu da, “Türk-İslam devleti kurulmadan bu yasak kalkmaz” dedi.

İPTAL ETTİREN CHP’YDİ

CHP’nin başörtüsü kararını AYM’ye taşıyarak iptal kararı aldırdığının altını çizen Prof. Serter,  şöyle konuştu: “Biz bu iptali on yıl önce yaşamadık. CHP, 2008’de anayasanın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle AYM’ye götürdüğü sorun ile ilgili olarak nasıl bir hukuki düzenleme yapacak. CHP, bunu geçmişini yalanlamadan nasıl yapacak bilemiyorum. AYM’nin geçmişte aldığı kararlara yönelik fiili uygulama da ortada. Ben CHP’nin AK Parti’yle bu yasağın tamamen ortadan kaldırılmasına ilişkin bir arayış içine girmiş olduğunu görüyorum. Bu yasak üniversitede kalkarsa devlet memurları ve ilköğretim öğrencileriyle ilgili tartışmalar da başlar.”

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48