banner15

CHP'li vekilden HDP'lilerin adaylık teklifine ret

CHP, çatı aday olarak parti dışından birini gösterdi; ancak HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e “Adayımız ol” teklifi götürdü.

CHP'li vekilden HDP'lilerin adaylık teklifine ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasıyla HDP-BDP cehpesi de hareketlendi.

Sol/ sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışına giren HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e “Adayımız ol” teklifi götürdü.

Konuya ilişkin açıklama yapan Türmen, öneriden onur duyduğunu ancak siyasi hayatına CHP'de devam edeceğini bildirdi. Türmen'in açıklaması şöyle:

“HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak düşünülen isimlerden biri olmaktan onur duydum. Konuyla ilgili olarak da bugün basında bu yönde haberler çıkmıştır. Siyasete insan hakları, çoğulcu demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik mücadelesini vermek amacıyla CHP içinde başladım. Bu değerleri Cumhuriyet Halk Partisi’nde egemen kılmak ve sosyal demokrasi temellerini sağlamlaştırmak yolundaki çabalarıma CHP içinde devam edeceğim”

DEMİRTAŞ İSMİ ÖNE ÇIKIYOR

Türmen’in ‘olumsuz’ cevap vermesi gözleri Selahattin Demirtaş'a çevirdi.

Demirtaş’ın adaylık için “Olabilir” değerlendirmesi yaptığı öğrenildi. HDP’nin tartışmaya açtığı 3’üncü isim ise Avukat Eşber Yağmurdereli oldu. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de İhsanoğlu’nun ortak aday olarak çıkarılmasını eleştirerek, “CHP ve MHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi Karagöz karşısına Hacivat karakteri çıkartılmasıdır. Asıl mesele ABD’nin onayını elde etmekle ilgilidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 12:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48