banner39

CHP'nin Balyoz raporu yalanlandı

Cumhuriyet Halk Partisi vekillerince hazırlanan Balyoz raporu tamamlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba raporla ilgili basına açıklamalarda bulundu. Genelkurmay Başkanlığından rapora yalanlama geldi

Politika 02.06.2014, 17:37 02.06.2014, 18:31
CHP'nin  Balyoz raporu yalanlandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri tarafından hazırlanan Balyoz Davası Raporu tamamlandı. Raporda, dava sürecinde hukuk ihlalleri olduğu iddia ediliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Balyoz davası, Türkiye'nin hukuk, siyasi ve askeri tarihinin utanç duyulacak kapkara bir lekesidir" dedi.

"Balyoz Kumpası" adlı rapor hakkında, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, raporu, Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan kişilerle defalarca görüşerek hazırladıklarını belirtti.

Ağbaba, ortaya koydukları raporla "siyasi davalardan biri olan 'Balyoz Darbe Planı' davasında yaşanan haksızlıkları ve hukuksuzlukları tarihe not düştüklerini" ifade etti.

Davaya konu edilen dijital verilerin hatalı ya da tutarsız olduğunu ve iddiaların delillere dayanmadığını öne süren Ağbaba, bilirkişi raporlarının görmezden gelindiğini, dava sürecinin de ön yargılı yürütüldüğünü iddia etti.

Ağbaba, Balyoz davasının, "asrın iftirası" olarak anılacak bir dava olduğunu savunarak, "Balyoz davası, Türkiye'nin hukuk, siyasi ve askeri tarihinin utanç duyulacak kapkara bir lekesidir. Balyoz davası, Türkiye'nin tarihindeki karanlık dönemlerin aktörlerinin vücut değiştirerek kurguladıkları ve başarıya ulaştıkları bir kumpastır" diye konuştu.

Yargı sisteminin bu kumpası kurgulayanları ve yapanları ortaya çıkaramadığını kaydeden Ağbaba, bu konunun Türkiye Büyük Millet Meclisinde vakit geçirmeksizin gündeme alınması gerektiğini söyledi.

Ağbaba, ayrıca hazırladıkları raporun kitap olarak yayınlanacağını sözlerine ekledi.

Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Nurettin Demir, Özgür Özel, Muharrem Işık ve tutuklu iken cezaevinde hayatını kaybeden Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'in eşi Sema Özenalp de katıldı.

GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI RAPORU YALANLADI

Genelkurmay Başkanlığı, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonunca hazırlanan raporunun sunumu esnasında Genelkurmay Başkanına atfen söylenen ifadelerin tamamının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, "CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri tarafından hazırlanarak bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulan raporun sunumu esnasında Genelkurmay Başkanına atfen söylenen ifadelerin tamamı gerçek dışı olup konu adli makamlara aktarılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?