CHP'nin koalisyon heyeti belirlendi

CHP'nin Ak Parti ile koalisyon görüşmelerini yürütecek heyetinde dört isim yer alıyor. Heyette ekonomist isimler öne çıkıyor

CHP'nin koalisyon heyeti belirlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AKP ile yürütülecek koalisyon çalışmaları için CHP Haluk Koç başkanlığındaki heyette bulunacak isimleri belirledi. İsimler 'Bülent Arınç'ın yaptığı açıklama üzerine paylaşılma gereği duyulmuştur' diyerek duyuruldu. AKP heyetinin de belirlenmesinin ardından görüşmeler başlayacak.

CHP heyetinde yer alan isimler Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke ile Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Kılıçdaroğlu’nun Siyasi Başdanışmanı Rasim Bölücek. Bu isimler, Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon için çıktığı ilk tur kapsamında yaptığı CHP ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu’na eşlik eden isimler.

AK Parti’nin de heyetteki isimleri belirlemesinin ve açıklamasının ardından Ömer Çelik ve Haluk Koç başkanlığındaki heyetler ilk görüşmelerini gerçekleştirecek. TBMM’de yapılacak ilk görüşmenin en geç Pazartesi yapılması bekleniyor.

Koalisyon müzakerelerine geçiş öncesi yaklaşık on, on beş gün süresince görüşecek olan heyetler, dış politika, iç siyaset, yargı ve ekonomi gibi konularda alt başlıklar halinde ilkelerini ortaya koyacak. Uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular belirlenerek genel başkanlara birer rapor verilecek.

CHP’den yapılan açıklamada bu süreçte gerekli görülmesi halinde ve alt başlıklara geçilirse, heyette değişiklik yapılabileceği belirtildi.

Açıklamada aynı zamanda Bülent Arınç’ın Çarşamba akşamı bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamaya atıfta bulunularak “Konunun süre aciliyeti ve önemi açısından, Hükümet sözcüsü Sayın Bülent Arınç’ın dün akşam yaptığı açıklama üzerine bu bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması gerekli görülmüştür. CHP’nin görüşme heyeti ve çalışma gündemi hazırdır.” denildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 13:55
banner53
YORUM EKLE

banner39