banner39

Çiçek: Anayasa için bana tarih sormayın

TBMM Başkanı Çiçek, anayasa sürecinin çok uzadığını fakat şu an için bir tarih de veremeyeceğini söyledi

Politika 07.04.2013, 16:58 07.04.2013, 17:04
Çiçek: Anayasa için bana tarih sormayın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Anayasa gibi bir konuda, 'illa şu tarih, bu tarih' derseniz sıkıntımız oluyor. Ama uzamaması gerektiğini de söyledik" dedi.

Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruları cevapladı. "Yeni anayasa konusunda siyasi partilerin bazı önerileri vardı. Öneriler alındı. Beklentileriniz nelerdir" sorusu üzerine Meclis'teki 4 siyasi partiden görüşlerini bildirmelerini istediklerini, 5 Nisan Cuma günü partilerin görüşlerini illettiklerini hatırlattı.

Çiçek, "Böylece kamuoyumuz da ilk defa hangi parti hangi konuda ne düşünüyor bunu ayrıntılı şekilde görme imkanı bulabilecek. Eskiden genel söylemler çerçevesinde konular tartışılıyordu, artık bu andan itibaren partilerin anayasadaki herhangi bir başlık ve konuyla ilgili ne düşünüyorsa onu görme imkanı bulunabilecek" diye konuştu.

Bazı maddelerde sağlanan mutabakatın bazılarında müzakere yapılmasına rağmen gerçekleştirilemediğini kaydeden Çiçek, "Bu konuları makul bir süre içerisinde, çok da fazla geciktirmeden hangi yol ve yöntemle görüş birliği haline getirecekler onu da yarın öğrenmiş olacağız. Zaman sorunu çözmeye yetmez. Zamanı iyi kullanmak gerekir. Onu nasıl kullanacaklar. Bunu da yarın akşam beraber yapacağımız toplantıda öğrenmiş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"SANKİ ELBİSE DİKİYORUZ"

Çiçek, komisyon çalışma süresinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soruya da şu cevabı verdi:
"Tarih işini ikide bir sormayın bana. Sanki bir çek düzenliyoruz, ertesi gün olmazsa çek, senet karşılıksız çıkacak. Anayasa gibi bir konuda, 'illa şu tarih, bu tarih' derseniz sıkıntımız oluyor. Ama uzamaması gerektiğini de söyledik. Onun için dört siyasi parti neyi ne zaman bitirecekse onu da netleştirmesi lazım. Aksi takdirde işin en kolay yolunu soruyorsunuz, 'şu tarihte mi bitecek, bitmeyecek mi'. Sanki bir elbise dikiyoruz, yarın sabaha bunu dikmiş olacağız. İş, biraz farklı bir boyuta doğru gider o zaman.''

"Çözüm süreci komisyonuna, bazı partilerin üye vermeyeceği tartışmaları gündemde. Bunu nasıl değerlendirirsiniz" sorusunu da cevaplandıran Çiçek, Anayasa, içtüzük ve Meclis uygulamaları neyi gerektiriyorsa onu yapacaklarını söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?