banner15

Çiçek: BDP ana muhalefetle de görüşsün

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "BDP ana muhalefetle de görüşsün" önerisinde bulundu.

Çiçek: BDP ana muhalefetle de görüşsün

 
Devlet Bakanı, Beşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, terörle mücadele konusunda, “Bizim ülkemizin bir kısım insanlarını kendi devletinden beklentisi, şikayeti ya da talebi varsa bunu kan dökerek kin dökerek değil başkalarının ekmeğine yağ sürecek şekilde değil demokratik talepler olarak gündeme gelmesi, yasal zeminde sürdürülmesi gerekmektedir” dedi.

Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, terörle mücadele konusunun Bakanlar Kurulunun her zaman öncelikli gündem maddesi olduğunu belirterek, bunun arka planlara itilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Çiçek, terörle mücadele konusunun sadece hükümetin değil Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sorunu olduğu yönündeki söylemini yineleyerek, “Bizim ülkemizin bir kısım insanlarını kendi devletinden beklentisi, şikayeti ya da talebi varsa bunu kan dökerek kin dökerek değil başkalarının ekmeğine yağ sürecek şekilde değil demokratik talepler olarak gündeme gelmesi, yasal zeminde sürdürülmesi gerekmektedir. Buna hep vurgu yapıyoruz. 12 Eylül'de yapılan halk oylaması esasen hak ve özgürlüklerin korunması noktasında önemli kanallar açmıştır. Kim ne söyleyecekse demokrasi içinde bunları gündeme getirebilirler. TBMM bir karara bağlar. Buna rağmen Türkiye olarak da almamız gereken tedbirler varsa bunları alırız” diye konuştu.

UYUM YASALARI KONUŞULDU

Çiçek, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında genel olarak Anayasa'da 26 maddede yapılan değişikliğin ardından uyum yasalarının çıkarılması konusunun gündeme geldiğini belirtti. 36 yasada değişiklik yapılması gerektiğini ifade eden Çiçek, “ Bu çalışmaları etkin ve verimli bir şekilde sürdürebilmek için benim başkanlığımda bir uyum komisyonu kuruyoruz. Müstakil görüşülmesi gerekenleri müstakil görüşeceğiz. Onun dışındakileri uyum paketleri olarak TBMM'ye sevk edeceğiz” dedi.

Çiçek, kurulda ayrıca Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in HSYK Kanun Tasarısı'nın ön taslağına ilişkin bilgi sunduğunu yüksek yargı ve ilgili bakanlıklarla yapılacak görüşmelerin ardından mali yönü de hesaba katılarak hazırlanacak esas taslağın bakanlar kuruluna geleceğini, süratle de TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.

ATALAY'IN ERBİL ZİYARETİ

Açıklamasının ardından soruları da yanıtlayan Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Kuzey Irak ziyaretine ilişkin, üçlü mekanizma çerçevesinde gerçekleştirilen bir ziyaret olduğunu söyledi. Bu bağlamda ABD'den de bir heyetin yarın Ankara'ya geleceğini hatırlatan Çiçek, bundan sonra da bu görüşmelerin devam edeceğini ifade etti.

BAŞÖRTÜSÜ TEŞEBBÜSÜMÜZ NETİCE VERMEDİYSE SORUMLUSU CHP'DİR

Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın sabah saatlerinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede gündeme gelen türban konusuna ilişkin bir soruya da kamuoyuna vaatte bulunanların ucu açık sözler söylemek yerine çözümün detaylarını söylemeleri gerektiğini belirterek, cevap verdi.

Çiçek, “Bu konunun sınırlı çözümü vardır. Hangisini düşünerek bu sözler söyleniyorsa bunun açıklanması gerekmektedir. Bu sorunun çözümünü biz de arzu ediyoruz ama bunun için teşebbüste de bulunduk. Bu teşebbüs netice vermediyse sorumlusu CHP'dir. MHP de diğer partiler de genelde DSP hariç Anayasal çözüme kavuşturmuştu. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne CHP götürdü. Gözüme bak anlarsın gibi bir yorumla değil neyi nasıl çözecekse bunu çok net söylemelidir. Aksi halde seçim öncesi vaat olarak kalır” dedi.

Çözüm için kendilerinin her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını da ifade eden Çiçek, bu işi çözmenin CHP'nin vicdani sorumluluğunda olduğunu, çok vakit kaybetmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

BİR HAFTADA ANAYASA OLURSA KONSERVE ANAYASA OLUR

Hükümet Sözcüsü Çiçek, CHP liderinin yeni Anayasa'yı bir hafta içerisinde çıkarabileceği yönündeki sözlerine ise eski CHP Lideri Deniz Baykal'ın anayasa değişikliğinin aceleye getirilmemesi yönündeki sözlerini hatırlatarak, şöyle yanıt verdi:

“Bir haftada çıkartırız diyor. Bir haftada yeni bir anayasa yapılabilir mi en evvel kamuoyu bunu tartışmalıdır. En temel yasayla ilgili çalışma bir haftada olursa bu konserve olur kapağını açıp servis yapmak olur. Kaldı ki aceleye getirilmemesi gerektiğini 26 maddelik değişiklik yapılırken kendileri gündeme getirmişlerdi.”

BDP ANA MUHALEFETLE DE GÖRÜŞSÜN

Çiçek, terörle mücadele çalışmaları kapsamında geçtiğimiz hafta BDP yetkilileri ile yaptıkları görüşmenin diğer partilerle de yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya yanıtı ise “Biz yasal zeminde faaliyet gösteren herkesle bu görüşmeleri yaparız” şeklinde oldu. Terör konusunda herkesin birbiri ile görüşmesi gerektiğini söyleyen Cemil Çiçek, “Üzerinde konuştuğumuz konu bir Türkiye sorunudur. Sadece AK Parti sorunu değil. Biz herkesle görüşürüz ama herkes de herkesle görüşsün. Siyasi partilerin de çözümlerinin netleşmesi lazım. Bunlar netleşmezse bu bir iç suçlama malzemesi oluyor. Türkiye'nin böyle bir sorunu var. Siyaset kurumunun herkesin sorunudur. BDP ana muhalefetle de görüşmelidir” diye konuştu. 
 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 02:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48