banner39

Çiçek'ten Anayasa Komisyonu açıklaması

TBMM Başkanı Çiçek, Anayasa Komisyonu için en verimli sürenin geride kaldığını söyledi

Politika 01.04.2013, 14:11 01.04.2013, 16:56
Çiçek'ten Anayasa Komisyonu açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, ''En verimli, en uygun zaman geride kaldı. Geldiğimiz noktayı Komisyon üyeleri bir kez daha değerlendiriyor. Eğer ek süre bakımından, genel başkanları ziyaret açısından, önüme çok geçerli ve inandırıcı gerekçe koymamaları halinde, 'aceleye gelmesin' sözü, tek başına ilave süre bakımından tatminkar olmayabilir'' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarında gelinen noktanın son derece hayati, önemli ve kritik olduğunu belirterek, ''Yeni anayasa yapma konusunda en verimli, en uygun zaman geride kaldı. Özellikle seçim sebebiyle'' dedi.

Çiçek , gelinen noktayı Komisyon üyelerinin bir kez daha değerlendireceğini ifade ederek, ''Ben de kendileriyle ayrıca bir toplantı yapacağım. Eğer ek süre bakımından, sayın genel başkanları ziyaret açısından önüme çok geçerli, çok inandırıcı bir gerekçe ortaya koymamaları halinde 'aceleye gelmesin' sözü, tek başına ilave süre bakımından tatminkar olmayabilir'' diye konuştu.

TBMM Başkanı, şunları kaydetti:

''Vatandaş, (artık ne zaman bitireceksiniz?) diyor. 3 ayda 45 gün toplanmışsınız, uzlaştığınız madde sayısı 4... Bu demektir ki siz 140-150 maddelik anayasa yapacaksanız, her 3 ayda 4 maddede anlaşacaksanız bu iş kendiliğinden bir şey ifade eder. Ayrıca birinin bir şey söylemesine de gerek yok. Onun için maalesef böyle bir sıkıntılı noktadayız, bugün itibarıyla. Yarın... Her sabah taze, yeni bir başlangıçtır, yarın sabahı bilemem.''

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çiçek, çözüm sürecine Meclis'in dahil olması yönündeki talepleri değerlendirirken de şöyle konuştu:

''Şu an Türkiye'de tartışılan konu, parlamento hukukuna göre değil, (Meclis şunu şöyle yapsın, bunu böyle yapsın) tarzında bir kısım açıklamalar var. Bu açıklamaların Parlamento hukukunda yerini ben şahsen bulamıyorum. Birileri gösterirse ona bir şey demem. Anayasa'nın öngörmediği, İçtüzük'ün cevaz vermediği, teamüllerde olmayan bir konu Meclis'in gündemine nasıl gelecek ve Meclis bu sürece nasıl katılacak?

Meclis'in bu sürece daha aktif şekilde katılması isteniyorsa, talepte bulunanların yasal ve anayasal dayanağını gözeterek bu teklifleri ortaya koymaları lazım. Aksi takdirde bunlar kafa karışıklığına sebebiyet verir. Hükümet diyor ki (bu işin muhatabı benim) Bu, bence de Anayasaya göre doğru bir tespittir.''

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?