banner39

Çiçek'ten komisyon için 'yeni üye' yazısı

TBMM Başkanı Çiçek, soruşturma komisyonuyla ilgili daha önce görüşünü açıklamış CHP'nin 9, MHP'nin 2 milletvekilinin yerine yeni isimlerin bildirilmesini istedi.

Politika 03.06.2014, 18:48 03.06.2014, 18:52
Çiçek'ten komisyon için 'yeni üye' yazısı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçtüzüğün "soruşturma komisyonuyla ilgili daha önce TBMM'de ya da dışında görüşünü açıklamış milletvekillerinin üye seçilemeyeceği" hükmü kapsamında bulunmaları nedeniyle, 4 eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonu için CHP'nin 9, MHP'nin 2 milletvekilinin yerine yeni isimlerin bildirilmesini istedi.

Çiçek, CHP Grubu'na yazdığı yazıda, Meclis Soruşturması Komisyonu için CHP'ye düşen üye sayısının üç katı kadar adayın adının TBMM İçtüzüğü'nün 109. maddesinde sayılan şartları haiz isimler arasından Başkanlığa bildirilmesinin istendiğini ve 12 milletvekilinin aday olarak bildirildiğini anımsattı.

Başkanlıkça Genel Kurul ve komisyon tutanakları ile basında yapılan taramalar neticesinde Ankara Milletvekili Levent Gök, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Bihlun Tamaylıgil ve Celal Dinçer, Konya Milletvekili Atilla Kart ve Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'ün İçtüzüğün 109. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan, "daha önce TBMM'de ya da dışında Komisyonun konusuna ilişkin görüşünü açıklamış milletvekillerinin Komisyona üye seçilemeyeceği" hükmü kapsamında bulundukları kanaatine varıldığını ifade eden Çiçek, CHP'ye düşen üyelikler için üç katı aday arasından ad çekme suretiyle üye seçiminin yapılabilmesini teminen bu 9 aday yerine belirlenecek İçtüzüğün 109. maddesinde sayılan şartları haiz adayların adlarının en kısa sürede Başkanlığa bildirilmesini istedi.

Çiçek, aynı gerekçelerle, MHP'den de Konya Milletvekili Faruk Bal ve Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın yerine başka adayların belirlenerek en kısa sürede bildirilmesini talep etti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?