banner15

Cihaner hakkında görevden alınma talebi

Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, "Başsavcı İlhan Cihaner görevinden alınarak hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmalı" dedi.

Cihaner hakkında görevden alınma talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, katıldığı bir televizyon programında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı dinlettiğini itiraf eden Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in, görevden alınarak hakkında adli ve idari soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi. Anayasa'nın değişen maddeleriyle birlikte HSYK'nın derhal bu konuda müfettiş görevlendirmesi gerektiğini kaydeden Avcı, "Başbakan'ı dinletmek ayrı bir skandal, usulsüz dinleme yapmak ayrı bir skandal. Bu kişinin görevden el çektirilmesi, adli ve idare soruşturma açılması lazım." dedi.

Başsavcı Cihaner'in, terör gibi çok ağır bir suçtan yargılandığını, buna rağmen göreve devam ettirildiğini vurgulayan Gültekin Avcı, şunları dile getirdi: "Daha önce görevi kötüye kullanmadan da yargılanıyordu. Demek ki görevle ilgili çok ağır şaibeler devam ediyor. Yani insan haklarını, özel hayatın gizliliğini ihlâl eden bir durum söz konusu ve bunu kendisi söylüyor. Derhal Adalet Bakanlığı'nın müfettiş görevlendirmesi lazım. HSYK derhal müdahale etmeli ve Cihaner hakkında adli soruşturma da başlamalı. Cihaner, başsavcılık görevinden de alınmalı."

Başbakan'la ilgili soruşturma usullerinin belli olduğunu, bunu yerel savcıların yapamayacağını belirten Avcı, Cihaner'in 'Bana hiçbir şey olmaz. Hukuk kuralları, diğer insanlar için geçerli. Ben seçilmişlerdenim.' dercesine konuştuğunu ifade etti. Ülkedeki hukuku bizzat başsavcının delerek bunu da televizyon ekranlarından söylediğini kaydeden Avcı, "Bu noktada çok ciddi endişeler doğuruyor. Bu durumda hukuka güvenmemiz mümkün değil." diye konuştu.

Bir başsavcının bu tür konularda televizyonlarda açıklama yapmasının disiplin cezası gerektirdiğini de ifade eden eski Savcı Gültekin Avcı, "Bir başsavcı, Adalet Bakanlığı'nın izni olmadan televizyona çıkıp açıklama yapamaz. Başsavcıların basına nasıl çıkıp açıklama yapacağı yönetmeliklerle belirlenmiştir ama Cihaner programa katılıyor, istediklerini rahatlıkla söylüyor, Başbakan'ı dinlediğine kadar. Bu durumda hem adli hem idari soruşturma başlamalı. Çok ciddi bir disiplin cezasını gerektiriyor Hakimler ve Savcılar Kanunu'na göre en azından meslekten ihracın bir altı olan, yer değiştirme cezasını gerektirir. Tarafsızlığı gölgeye düşüren haller söz konusu olduğuna göre meslekte kalması da mümkün değil ama çok tuhaf ki Cihaner'e çok ilginç bir himaye söz konusu." şeklinde konuştu.

Demokratik devletlerde böyle bir başsavcının görev yapamayacağını da kaydeden Avcı, şöyle konuştu: "Ama siz devletin derinliklerinde gizli bir kliğe dayanıyorsanız, bu noktada birtakım kendinizce cesaret, rahatlık teşkil edebilecek açıklamalar yapabiliyorsunuz. Normalde kanallara çıkıp açıklama yapan başka bir başsavcı gördünüz mü? Üstelik yargılanıyorsunuz, bir de televizyona çıkıp istediğiniz gibi yorum yapıyorsunuz. Demek ki İlhan Cihaner, kendisine nazar değmeyeceğine emin."
 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 07:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48