banner39

'Çözüm süreci'nin koordinatörü artık Akdoğan

Beşir Atalay'dan görevi devralan yeni Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Çözüm Süreci'nin koordinatörlüğünü yürütecek

Politika 29.08.2014, 18:40 29.08.2014, 19:17
'Çözüm süreci'nin koordinatörü artık Akdoğan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kendi isteğiyle kabine dışı kalan Beşir Atalay, Başbakan Yardımcılığı görevini Yalçın Akdoğan'a devretti. Atalay, devir teslim sırasında, görevden ayrılmayı 'kendisine has sebeplerden dolayı' istediğini söyledi:

"Ben kendisine bu odayı devrediyorum. Bu oda çok önemli bir odadır. 18 Ekim 2002 tarihinde 58. Hükümet kurululduğunda oturdum bu odaya. Arada bir 4 yıllığına İçişleri Bakanlığı'na gittim. 9 yıl bu odaya oturdum. Bakan odaları arasında en mütevazi odalardan biridir bu oda. Ülkemize, milletimize çok hayırlı çalışmalara imza attık. 12 yıl az değil. Kutlu yol, kutlu hareketi rabbim nasip etti. Burada rol aldım. Elimden geleni yaptım. Bütün gücümüzle bu kutlu harekete destek verdik. 12 yıl sonunda da iç ferahlığıyla hamdolsun onurla bu görevimden ayrılıyorum. Yeni bir hükümet kuruluyor. Onur ile görevimden ayrılıyorum.

ATALAY GÖREVİNİ BÖYLE TESLİM ETTİ

Başbakanımızdan affımı istemiştim. Kendime has sebeplerimden dolayı. Onlar da anlayış gösterdiler sağolsunlar. Nice yapılacak işler var. Yeni arkadaşlarımız yürütecekler. Normalleşme temel kaygım oldu.

Dava ahlakı vardır. Bütün sadakatimiz davamızadır. Yeni Başbakanımızla bir araya geldik. Kabineyi açıkladıktan sonra cumaya beraber gittik, yemeğimizi yedik. Yolumuza devam ediyoruz.

En çok zaman geçirdiğim arkadaşımdır Yalçın Akdoğan. Kendisine bu odayı teslim ediyorum. Çok iyi yetişmiş bir arkadaşımız kendisi. Sevgili Davutoğlu'nun Başbakanlığı'nda yeni bir enerjiyle yürütecektir. Biz de onların emrinde olacağız. Yalçın bey kardeşime başarılar diliyorum."

'O BİZİM PARTİ BÜYÜĞÜMÜZ'

Görevi Beşir Atalay'dan devralan Yalçın Akdoğan ise şu ifadeleri kullandı:

"Aynı takımdan olanlar bayrağı birbirine devreder. Biz bir davanın neferleriyiz. Hangi görev verilirse o hedeflerin peşinde koşarız. Bu uğurda mücadele etmeyi vazife biliriz. AK Parti'nin sessiz devrim projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atalay'ın imzası vardır. 12 yılda çok zor zamanlar geçirdik. Ya ben Beşir hocamızı aramışımdır, ya o beni aramıştır. Ülkemizi, partimiz bir arada bu durum.

Beşir Atalay dert sahibi, davası olan bir siyaset insanıdır.

Yeni Türkiye'nin inşasında görev alacağız. Önümüzde yapacak işimi var. Hükümet programımız pazartesi günü açıklanacak. Bizler bu hamleleri yapmak için gayret göstereceğiz. Her sıkıntı gecede ya hocam beni arardı, ya beni arardı. O bizim hem aile büyüğümüzdür, hem de parti büyüğümüzdür.

Allah bizi mahcup etmesin, inşallah buna layık oluruz. İzzetle şerefle çok büyük hizmetler yaptıktan sonra makamını devretmektedir

BEŞİR ATALAY'IN GÖREVLERİNİ AKDOĞAN YÜRÜTECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

NTV'de katıldığı programda bir değerlendirme yapan AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ise "İki Başbakan Yardımcısı, iki değerli arkadaşımız geldi, Akdoğan ve Kurtulmuş. Sayın Başbakan görev dağılımını yaparken neyi takdir eder bilemem, Beşir Atalay'ın yürüttüğü görevleri Yalçın Akdoğan yürütecek gibi görünüyor" dedi.

EMRULLAH İŞLER'DEN BOŞALAN GÖREVLER KURTULMUŞ'A VERİLİR GİBİ

Emrullah İşler'in görevini yeni Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un  yürüteceğini belirten Hüseyin Çelik, "TİKA bizim yabana atmayacağımız bir şey. İtibar unsurlarından birisidir. TİKA'nın çok büyük hizmetleri oldu.

Büyük ihtimalle Emrullah İşler'den boşalan görevler Numan Kurtulmuş'a verilir gibi geliyor bana. Ama Başbakan'ın takdiridir" ifadesini kullandı.

YAZICI GÖREVİNİ YARIN DEVREDECEK

Yeni kurulan 62. Hükümette yer almayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlık binasında çalışanlara veda etti. Hayatı Yazıcı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı yarın saat 09.30'da Nurettin Canikli'ye devredecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?