banner39

Danıştay üyeliği için yeni düzenleme

BDDK, RTÜK, EPDK, SPK’da Başkanlık görevinde bulunanlar da artık Danıştay üyesi olabilecek. Üyelik için kamuda 20 yıl çalışma şartı da 15’e indiriliyor.

Politika 18.06.2012, 01:51 18.06.2012, 08:05
Danıştay üyeliği için yeni düzenleme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Adalet Komisyonunda benimsenen 3. yargı paketi ile, Üst Kurul başkanlığı yapanlara da Danıştay üyesi olabilme imkanı getiriliyor. Tasarı yasalaşırsa, BDDK, RTÜK, EPDK, SPK gibi üst kurullarda bugüne kadar Başkanlık görevinde bulunanlar da Danıştay’a üye olarak atanabilecekler. Danıştay üyeliği için kamuda 20 yıl çalışma şartı da 15 yıla indiriliyor.

CHP’li Adalet Komisyonu üyeleri Ali Rıza Öztürk Dilek Yılmaz Turgut Dibek, Bülent Tezcan, Ali İhsan Köktürk ve Süha Aldan bu maddeye karşı çıkarak muhalefet şerhi koydular.

Gazeteport'un haberine göre Milletvekilleri ‘’Yeni düzenleme ile TBMM Genel Sekreterliği ile düzenleyici ve denetleyici kurum başkanlığı yapanlar da Danıştay üyesi olabilecek.

Danıştay üye kadrosunda oluşan her dört boşalmadan birine, Cumhurbaşkanınca atama yapılıyor. Halen 156 Danıştay üyesinden 39’unu Cumhurbaşkanı atamıştır. Şimdi de Danıştay mensuplarının yargıç nitelikleri ve yargıçlığın kariyer olduğu gerçeği göz ardı edilerek,  Danıştay üyeliğine atanmadaki amaçtan iyice uzaklaştırılmaktadır’’ dediler.

Mevcut yasa uyarınca Danıştay üyeleri,  İdari yargı hakim ve savcıları, Müsteşar, müsteşar yardımcısı, Büyükelçi, Vali, Genel Müdür, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve öğretim üyeliği görevinde bulunanlar arasından seçiliyor. Seçimi HSYK ve Cumhurbaşkanı yapıyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?