banner15

Darbe mağdurları için yasa teklifi

CHP’den ‘darbe dönemlerinde mağdur edilen vatandaşların haklarının iadesini öngören bir yasa teklifi'ni Meclis'e sundu

Darbe mağdurları için yasa teklifi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP, çeşitli tarihlerdeki darbe mağdurlarının haklarının tam olarak iadesi için kanun teklifi hazırladı.

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifte darbe ve muhtıra süreçlerinde çeşitli şekillerde mağdur edilenlerin haklarının iadesi öngörülüyor. Teklifin gerekçesinde, demokrasi dışı dönemlerde mahkeme kararına dayanmayan ilişik kesme kararlarına karşı bugüne kadarki ilgili kanunlardan yararlanamayanların mağduriyetlerinin giderilmesinin hedeflendiği belirtildi.

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi tarafından hazırlanan kanun teklifinde, darbe dönemlerinde yaşanan tüm hukuksal hak mağduriyetlerinin tamamen ortadan kaldırılması öngörülüyor.

Buna göre, darbe dönemlerinde kamu görevleri için gerekli sınavları kazandıkları halde güvenlik soruşturmalarından geçemeyenler, başvurmaları durumunda herhangi bir sınava tabi tutulmadan kamu kurumlarına alınacak. Bu kişilerin her türlü maddi hak kayıpları da iade edilecek. Teklifin gerekçesinde, şu görüşlere yer verildi: "Teklifimiz ile mahkeme kararına dayanmayan ilişik kesme kararlarına karşı etkin başvuru hakkını kullanamamış, kullansa bile ilgili mahkemenin hâkimlik teminatı ve yargı bağımsızlığı yönünden yeterince güçlü olmaması nedeniyle olumlu sonuç alamamış personelin mağduriyetinin de telafi edilmesi, böylece devlet tarafından mağdur edildiğini düşünen kişilerin hukuk devletine olan inançlarının pekiştirilmesi amaçlanmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2013, 10:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48