banner39

Darbe mağduru Arınç'tan Evren açıklaması

12 Eylül darbesi mağdurlarından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Evren'in arkasından güzel şeyler söyleyemeyeceğini söyledi. Arınç, hükümetten katılım olup olmayacağını ise bilmediğini söyledi

Politika 11.05.2015, 14:14 11.05.2015, 14:14
Darbe mağduru Arınç'tan Evren açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Kenan Evren’in ölümüne ilişkin sorulara cevap verdi. Evren'in arkasından "darbe mağduru biri olarak güzel şeyler söyleyemeyeceğini" belirten Arınç, yorum yapmamayı tercih etti. Arınç, hükümetten protokol gereği katılım gerekip gerekmediğini ise bilmediğini söyledi.

İşte Arınç’ın açıklamasından satır başları: Kuranda diyor ki bütün faniler ölümü tadacaktır. Adaletin en eşit en güzel olduğu nokta ölümdür. Dolayısıyla Kenan Evren'in vefatında da söylenecek şeyler az çok bellidir. Ailesi yakınları sevenleri vardır. Onların duyguları farklıdır. Ama 12 eylül 1980'de darbe yaparak, siyasi partileri kapatan, yöneticileri yargılatan ve pek çok üzücü hadiseye sebep olmuş biridir.

Şahsen söylenecek sözler de farklıdır. Hükümetin bir üyesi olarak, hükümetimiz adına bir söz söylemem gerekirse şu ana kadar yapılan açıklamalarında ışında söz söylemem mümkün değildir.

Ben o işlerden, onun yaptıklarından mağdur olmuş insan olarak onun hakkında güzel şeyler söylemek noktasında değilim. Ölünün arkasından da kötü şeyler söylenmemeli. Bizim bildiğimiz dua vardır, Allah rahmete müstahak olanları rahmet etsin. Bu ülkede darbe yapan muhtıra veren sadece o da değildi. Ama maalesef 12 Eylül Türkiye’yi çok kötü noktalara götürdü.

Ben bir darbecinin vefatı karşısında bunu söyleyebiliyorum. Ama hayatı darbecileri alkışlayan insanlara düşüncelerini sorarsanız herhalde eski düşüncelerini söylerler.  Evren’in de bu tür düşüncelere daha çok ihtiyacı olduğunu zannediyorum.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?