banner39

Darbecilerin kanun maddesi kaldırılıyor

Darbecilerin kendilerine dayanak yaptığı TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddedeki ‘koruma-kollama’ bölümü, ‘yurdu korumaktır’ şeklinde değiştiriliyor

Politika 04.04.2012, 06:23 04.04.2012, 11:43
Darbecilerin kanun maddesi kaldırılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti, darbecilerin bahanesini ortadan kaldırmak için harekete geçti. TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddedeki ‘koruma-kollama’ yerine ‘yurdu koruma’ ifadesi konulacak.

Star Gazetesi'nden Yakup Bulut'un haberine göre AK Parti yönetimi, Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın grup yönetimine verdiği kanun teklifi çerçevesinde hazırlık başlattı.

Şamil Tayyar imzalı kanun teklifinde halen “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır” şeklinde olan maddenin “TSK’nın vazifesi, Türk yurdunu korumaktır” olarak değiştirilmesi öngörülüyor.

“Cumhuriyet’in demokrasiyle taçlandırılma süreci kötürüm oldu” diyen Tayyar şöyle devam etti: “Darbe kalıntısı bu hükmün kanunlarımızdan çıkarılması hem demokrasi hafızamızın temizlenmesi hem demokrasi kültürümüzün güçlendirilmesi bakımından önemli.  Bu düzenleme Türkiye’nin ileri demokrasi hedefinin önünü açacak.”

AK Parti grup yönetimi, Tayyar’ın  teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulmasına olumlu bakarken, 35. Maddenin kaldırılmasına ilişkin  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından detaylı bir çalışma başlatıldı. Darbecilerin “gerekçe” gösterdiği tüm düzenlemeler bu çalışma kapsamında mercek altına alındı.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?