banner39

Davutoğlu: Çözüm Süreci devam edecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK'ya düzenlenen hava saldırılarından sonra merak edilen Çözüm Süreci konusunda "devam edecek" dedi

Politika 25.07.2015, 11:53 25.07.2015, 13:29
Davutoğlu: Çözüm Süreci devam edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm Süreci'nin her durumda devam edeceğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, Türkiye genelinde son iki gün içinde düzenlenen operasyonlarda 590 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Operasyonların 22 ilde düzenlendiğini belirten Davutoğlu, gözaltıların devam edeceğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinden bu yana 281 terör eylemi gerçekleştiğini açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında terör örgütlerine düzenlenen operasyonlarda hedef alınan noktaların büyük ölçüde tasfiye edildiğini belirtti. Davutoğlu, Suruç saldırısından bu yana parti liderlerine çağrılarda bulunduğunu da belirterek, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Onun dışında olumlu cevap alabildik mi?" diye konuştu. Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

IŞİD'E ÜÇ, PKK'YA İKİ OPERASYON

Perşembe günü saat 3'te DEAŞ'a yönelik başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyonlar şu anda da devam ediyor. Suriye'ye 3 Kuzey Irak'a 2'nci operasyon talimatı verdim. Kararlılığımızdan kimsenin şüphesi olmamalı. Neticelerini etüt ederek buna karar verdik. 22 ilde süren operasyonlarda da dün gece de 288 terör unsuru polis ve jandarmalarımız tarafından gözaltına alındı. Şu anda 590 kişi gözaltına alınmış durumdadır. Bu operasyon kararı askeri yetkililerimiz, bakanlıklarımızın değerlendirmeleri çerçevesinde son olarak güvenlik zirvesi kararında hayata geçirildi.

"TEREDDÜT ETMEYİZ"

Burada üç boyuta dikkatinizi çekmek istiyorum Türkiye demokratik bir seçim yaşamıştır hükümet görüşmeleri sürerken üç terör örgütünü birden harekete geçirmişlerdir. Bu operasyonların amacı hak ve özgürlüklerin teminat altına alınmasıdır. Suruç katliamı Türkiye ve Türkiye demokrasisine yapılan bir saldırıdır. Bu saldırı bahane ederek Türkiye'de kaos çıkarmaya çalışanların arkasında PKK vardır. Türkiye'de meşru düzeni tehdit eden açıklamalara cevap verilmesi gerekiyordu ve verildi. İkincisi kamu düzeni bağlamında halkımızın temel güvenlik alanlarını korumaya yöneliktir.

7 Haziran'dan bugüne 281 terör eylemi yapılmıştır beş güvenlik görevlimiz şehit edilmiştir. Bu tablo gösteriyor ki seçimler sonucunda güvenliğin tahkim edilmesi gerekirken bir yönetim boşluğu varmış gibi harekete geçmişlerdir. Ülkemizin huzur ve güvenliği söz konusu olduğunda tereddüt etmeyiz. Kamu düzeni bağlamında tehdit edici unsurlara karşı kararlığımızı sürdürüyoruz.

"DEVLET SESSİZ KALMAZ"

Çatışmasızlıktan bahsedenler siyasi bazı çevreler şunu bilsinler; uyurken şehit edilen 2 polisimizin faillerine bunu sorsunlar. Siz sessiz kalırsınız ama devlet sessiz kalmaz. Kimin parmağı varsa hepsinin cezası verilecektir. Terör estiren bu çevrelere alanı boş bırakmayız. Hepsinin hesabı sorulur. Diyarbakır'da kahraman polisimize saldıranlar tespit edilmiş ve yakalanmıştır kimle temasları varsa yakalanacaklardır. Dün sabaha karşı gelen acil telefonla hamile kadına yardım etmek için yola çıkan ambülans alıkonuyor. Biz buna göz mü yumacağız? Terör ve şiddete karşı ortak deklarasyon yayınlayalım. Kılıçdaroğlu'na bu konuda teşekkür ediyorum. Operasyonlardan önce bu çağrıya cevap verdiler mi? Üçüncüsü ise bölgesel gelişmelerdir Suriye'de Türkiye'ye karşı açık tavır sergileyen rejim ve terör çevreleri varken Türkiye'nin sessiz kalması beklenemez. Bu operasyonlar mesaj mahiyeti taşımıştır gereken tedbirleri alma konusunda tereddüt etmeyiz.

Halkımızın devletimize güvenmesini istiyorum. Çağrılarımıza kulak tıkayan partiler ve olumlu yaklaşan partilere bir daha çağrıda bulunuyorum. Biz Türkiye'yi hükümetsiz bırakmayalım diyoruz bazıları hayır diyor. Gelin hepimize teminat olan hukuk sistemini yaşatmada el ele verelim. Umut ederim bu çağrılarımız karşılık bulur.

ÇÖZÜM SÜRECİ BİTTİ Mİ?

Çözüm süreci bizim için tarihi ve stratejik bir süreçtir. Geçmişteki birçok kısıtlamaların ortadan kaldırılması ve onurlu bir yaşam için hayata geçirilmek istenen bir demokratikleşme hamlesidir. 2013 Mayıs'ında ülkemizi terk etmesi gereken silahlı unsurlar gittikçe silahlanmayı artırarak çözüm sürecini tehdit eder bir hale geldiler. Biz sürekli silahsızlanma çağrısında bulunduk bu unsurlar bir yandan baskısını artırarak ve Türkiye'yi tehdit eder bir üsluba yöneldiler. Biz çözüm sürecine desteğimizden taviz vermeyeceğiz. Muhatabımız millet olacak. Kamu düzenine karşı kim olursa olsun tavrımızı ortaya koyacağız. HDP yetkilileri barıştan bahsediyorlar artık karar vermelerinin vaktidir silah mı barış mı? Meşru bir partilerse ki öyleler o zaman öyle davranmalılar. İki polisimiz şahit edilecek HDP yetkilileri bunu kınama cesareti bile gösteremeyecek. Biz oradaki mesajı aldığımız için dün gece uçaklarımız Kandil üzerindeydi. Baskı uygulayacak, haraç alacak sonra da çözüm sürecinden bahsedecekler. Karar verme zamanıdır. Başlattığımız süreci devam ettireceğiz muhataplarımız değişebilir ama hedeflerimiz değişmeyecektir. Kudret ve şefkati aynı anda kullanacağımızı herkes bilsin.
 
"YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEYECEK"

İstanbul'daki yürüyüş ile ilgili olarak. Gösterilen yerler var. güzergâh üzerinde yaşanacak gelişmelerle ilgili bütün sorumluluk valilik üzerindeyken kimse şurada yürüyeceğiz çağrısında bulunamaz. Aynı yerde başka bir grup yürümek isterse ne olacak? Özgürlükler başkalarının özgürlük alanını kısıtlayacak şekilde olamaz. Kesinlikle önceden izin alınmadan böyle bir yürüyüşe izin verilmeyecek. Önceden belirlenen alanlarda istediklerini söyleyebilir. Ama hiçbirinin elinde silah yüzünde maske olmayacak. Anne ve babalara sesleniyorum yüzüne maske takıp eline silah alan terör eylemi için harekete geçmiş demektir. Polisimizi şehit edenlerin yüzleri maskeliydi.

Dün Meclis Başkanı ile görüştük. Olağanüstü toplantıya olumlu yaklaşıyoruz son operasyonlarla ilgili bilgilendireceğiz.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?