Davutoğlu: Dünyayı değiştireceğiz

Eleştirilere rağmen Suriye politikasından vazgeçmeyeceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu ise Konyalı CHP’lilere havale etti.

Davutoğlu: Dünyayı değiştireceğiz

İsim vermeden Esad rejimini destekleyen ülkeleri eleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Zulm ile abad olunmaz, hangi güçler arkasında olursa olsun Esad yönetimi başarılı olamaz” dedi.

Suriye politikasını eleştirenlere “Biz tarihi doğru okuyoruz” diyen Davutoğlu, daha önce, Mısır, Tunus ve Yemen’de izlenen politikanın, adalet ve insani değerler politikasının Suriye’de de izleniğini söyledi.

“Hiçbir zaman bekle gör politikası takip etmeyeceğiz. Biz ne zulme sessiz kalırız, ne bekle gör politikası takip ederiz. Biz kendi özgün yolumuzu, kendi politikamızı seçtik. Onu izliyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun “Edep sınırlarını aştığını” kaydeden Davutoğlu, Konyalıların CHP İl Başkanlığı’na gidirek gösterdikleri tepkiyi hatırlattı ve “Konyalı kardeşlerime tepkileri nedeniyle teşekkür ediyorum, ana muhalefet partisi liderini de ahlak ve edep sahibi CHP’li kardeşlerime havale ediyorum” diye konuştu.

Davutoğlu şöyle devam etti;

Biz geçen asırda, yüz yıl önce, Trablus, Yemen, Balkan Savaşları’nda ne yeptıysak onu yapıyoruz. Bu halklarla aramıza hangi duvarları koyarlarsa koysunlar bunları tek tek yıkmaya kararlıyız. Zihinde bir ideal gönlünde bir hedef taşıyanlar başarılı olurlar. Eğer dünyayı değiştiremiyecekseniz, bir sesiniz olmayacaksa siyaset yapmanın da dış politikanın da anlamı yoktur.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 23:41
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan soysal
hasan soysal - 8 yıl Önce

Sen mi dünyayı değitireceksin? El attığın her şey elinde kalıyor. Esad gidecekmiş. Evet Esad gidecek ama sen istediğin için değil batı ve amerika istediği için. Yani bunu bilmek için dış politika okumaya veya dış işleri bakanı olmaya gerek yok. Gerçek değişim Suriye'nin muz cumhuriyeti olmadığını anlayıp stratejini ona göre belirlemekle olurdu.

zeyno
zeyno - 8 yıl Önce

Davutoğlu'nun teoride kulağa hoş gelen söylemleri, sloganik konuşmaları, özgüveni pratikte tam bir fiyasko. Hükümetin diğer politikaları zaten yüzkarası.. En azından diplomasi umut vadediyordu ama artık iltica arayışlarıma hız verme zamanı geldiğini anlıyorum. ABD en az 100 yıl daha süperpower, Kanada bizden daha özgür ve çok daha müreffeh, Körfez bile daha güvenli ve istikrarlı..

banner39