banner15

Davutoğlu Fransız muhalefetini örnek gösterdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris saldırılarına değinirken, "Bize 'katil' diyen vicdansızlara sesleniyorum. Fransız muhalefetinin, Fransız basının, Fransız aydınlarından tavrından ders almalı" dedi

Davutoğlu Fransız muhalefetini örnek gösterdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde, 26. Dönem AK Parti milletvekilleriyle bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu, Paris saldırılarına değinirken Ankara katliamı sonrası hükümeti ağır dille eleştiren muhalefet partilerine tepki gösterdi.

Davutoğlu, "Bize 'katil' diyen vicdansızlara sesleniyorum. Fransız muhalefetinin, Fransız basının, Fransız aydınlarından tavrından ders almalı" diye konuştu. Kurultay kazanının kaynadığı muhalefet partilerine tavsiyede de bulunan Davutoğlu "Kongrelerden korkmasınlar, her türlü küçük hesap kongrede bozulur" dedi.

Türkiye dünyanın neresinde, hangi gerekçeyle olursa olsun her türlü teröre karşı mücadelede her zaman ilkeli bir tutum sergilemiştir ve bundan taviz vermeyeceğiz. 1 Kasım'ın dünya için örnek olabilecek bir seçim olduğunu söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti:

"Buradan bütün dava arkadaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum, zaferimiz mübarek olsun diyorum. İlk günkü aşkla bir kez daha yola çıkıyoruz. Bu tarihi görev herbirinizin omuzunda. Bizim milletimize hizmet yolumuz, 14 Ağustos 2001'de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde partimizin kuruluşunda başladı. Cumhurbaşkanımızın o gün milletimize açıkladığı ilkeler, bugünde Ak Parti hareketinin vazgeçilmez ilkeleridir.

Terör bu topraklardan, açık ve net söylüyorum; han bizi 1 Kasım seçimleri için terörle mücadeleyi başlattı diye itham edenlere hitaben söylüyorum, terör bu toprakların her dağından, tepesinden, mezrasından, sokağından, şehrinden temizlenene kadar mücadelemiz devam edecektir. 10 Ekim Ankara saldırısı sonrası biz daha yaralılarımızı hastaneye yetiştirme gayreti içindeyken dönüp devlete 'katil devlet' diyen, Cumhurbaşkanımıza, bana 'bu terörün sizlersiniz' diye hitap eden o vicdansızlar var ya, şimdi Fransız muhalefetinin, aydınlarının, basınının gösterdiği tepkiden ders almak zorundadır. Herhangi bir Fransız medyasında bir ceset gördünüz mü? Bir Fransız muhalefet liderinin çıkıp terör odaklarından çok Fransız hükümetine saldırdığını gördünüz mü? İşte çıkıp herkesin ders alması lazım. Ankara saldırısı sadece oradaki vatandaşlara karşı değildi, Türkiye demokrasisine, seçim güvenliğine yönelikti dedik..Kutuplaştırıcı bir atmosfere izin vermedik. Partiler bütün kampanyalarını durdurup Türkiye'yi neredeyse olağanüstü şartlar altında seçime gidiyormuş intibahı oluşturucak şeklinde bir imaja sürüklerken, biz çok net bir tavır aldık.

"MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ"

Milli birlik ve kardeşlik projemizi, Türkiye'nin her sorununu çözme irademizi bugünde aynı kararlılıkla muhafaza ediyoruz. Bu barış sürecine ihanet edenler, çözüm sürecine ihanet edenler bu halleriyle siyasi temsil kabiliyetine sahip olmadıklarını gösterdiler. Ancak bu ülkede, toplumsal barışın tesisi onlara muhtaç değildir, bu yol yürünecek ve başarıyla tamamlanacaktır. Bu söylerken birilerinin ayağına bastığımızı biliyoruz. Bilsinler ki bunlar son çırpınışları. Bu ülkede, ovalarda, dağlarda tekrardan kardeşlik türküleri söylenmesini engelleyemeyecekler.

"VAADLER ÜÇ AY İÇİNDE GERÇEKLEŞECEK"

Şunu açık bir şekilde ifade ediyorum; önümüzdeki 3 ay içerisinde seçim esnasında verdiğimiz her sözün gereği yapılacak. Yasal düzenleme gerektirmeyen adımlar hemen atılacak. Yasal düzenleme gerektiren adımlar için çalışmalar şimdiden başladı. İlk işimiz bütçeyi oluşturmaktır. İnşallah 6 ay içinde birçok reform paketini Meclis'e getireceğiz. Ekonomide yapısal reformları hayata geçireceğiz. Mali disipline uymayan bir popülizme izin vermeyeceğiz. Bütün dev projeleri sürdüreceğiz. Her biriniz bütün bir Türkiye'yi kucaklamayı öncelikli görev bileceksiniz. Biz muhalefetle işbirliğine hazırız, her türlü yapıcı eleştiriye açığız. Türkiye'nin acil yapısal reformlara ihtiyacı var, kavgalarla zaman kaybetmeye değil. Türkiye, büyüyen, kalkayan bir ülke olacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35