banner39

Davutoğlu: Halep'teki gelişmeler kaygı verici

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Halep'teki gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirterek ''Hava kuvvetlerinin sivil bir yerleşim merkezine yönelik kullanılması, bunu uluslararası suça dönüştürür'' dedi.

Politika 27.07.2012, 20:32 27.07.2012, 20:32
Davutoğlu: Halep'teki gelişmeler kaygı verici

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Konya'da, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu, Suriye-Ürdün sınırında çıkan çatışmaya ilişkin bir soru üzerine, Ürdün Dışişleri Bakanı'yla bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Dün Ürdün'de yaşanan olayları yakından takip ettiklerini ifade eden Davutoğlu, ''Ürdün-Suriye sınırındaki gelişmeleri, son durumla ilgili bilgi aktardı. Dün Suriye'den saldırılardan kaçan sivil Suriye vatandaşlarına dönük olarak Suriye askerlerinin ateş açması söz konusu oldu. Bir çocuk hayatını kaybetti. Ürdün Dışişleri Bakanı da bunu teyit etti. Bir Ürdün askeri hafif şekilde yaralandı. Dışişleri Bakanı, Ürdün sınırında şu anda durumun sakin olduğunu ifade etti'' diye konuştu.

HALEP'TEKİ GELİŞMELER KAYGI VERİCİ

Esad rejiminin Halep'te de bir katliam hazırlığında olduğu yönündeki bir soru üzerine Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Biraz önce de sayın Başbakanımızla Londra'dan görüştük. Gerçekten Halep'teki gelişmeler kaygı verici. Maalesef çok ciddi bir ağır silahlarla ve en önemlisi de hava kuvvetleri kullanımıyla Halep üzerindeki baskı artırılıyor. Hava kuvvetlerinin sivil bir yerleşim merkezine yönelik olarak kullanılıyor olması, bunu açıkçası uluslararası bir suç haline dönüştürür. Şu ana kadar da kullanılıyordu ama Halep'e dönük olarak yoğun bir yığınak yapıldığı istihbari bilgisini alıyoruz. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu anlamda Halep'te maalesef insani kayıpları artıracak gelişmeler olmasından kaygılıyız. Bu konuda da ben BM Genel Sekreteri'yle de bir görüşme yapmayı planlıyorum. Zaten kendisinin de bu konuda uyarıcı mesajları vardı. Diğer ilgili ülkelerle de yakın temas halindeyiz. Böyle bir saldırı hem büyük bir göç başlatır hem de tabii Halep gibi büyük bir ekonomik ve ticari merkezin böylesine tahrip edilmesi Suriye'nin can damarının kesilmesi anlamına gelir.''

Kuzey Irak'a Salı ya da Çarşamba günü gideceğini dile getiren Davutoğlu, ''Barzani birkaç ay önce buradaydı. Bütün gelişmeleri ele almıştık. Yeni durumu gözden geçirecek şekilde bir istişare olacak. Ayrıca terörle mücadele bağlamında yürütülen faaliyetleri de ele alacağız. Suriye ve bölgedeki gelişmeleri de gözden geçireceğiz. Önümüzdeki hafta içinde büyük ihtimalle Çarşamba günü bu görüşme olacak'' diye konuştu.

MYANMAR'DAKİ MÜSLÜMANLARA YÖNELİK ŞİDDET OLAYLARI

Davutoğlu, gazetecilerin, Myanmar Dışişleri bakanı ile bir görüşmesinin olup olmadığıyla ilgili sorusu üzerine de saat farkı dolayısıyla bir görüşme gerçekleşmediğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Myanmar Dışişleri Bakanı'na bir mektupla durumu ifade ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, ''İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde bir girişim başlattık. Ayrıca ASEAN bölgesel örgütü, biz de ona diyalog ortağıyız. Onlarla da diyaloğumuz, temaslarımız sürüyor. Bangladeş'le de görüşmelerimiz sürüyor. Myanmar Dışişleri Bakanı'yla da en kısa zamanda görüşeceğim'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?