Davutoğlu, İbadi ve Sehmeyn ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı Sehmeyn ile görüştü.

Politika 02.07.2015, 22:39 02.07.2015, 22:39
Davutoğlu, İbadi ve Sehmeyn ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefonda görüştü. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Davutoğlu ve İbadi görüşmesi, Irak tarafının talebi üzerine gerçekleşti.

Görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nun Türkiye'nin ortak tehdit DAİŞ terör örgütüyle mücadele ve iç uzlaşının güçlendirilmesi alanlarında dost ve kardeş Irak'a destek vermeyi kararlılıkla sürdüreceğini ifade ettiği belirtildi.

İki liderin Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki iradelerini de vurguladığı ifade edildi.

Bu arada görüşmede Irak Başbakanı İbadi'nin Türkiye'deki son seçim sonuçlarından dolayı Başbakan Davutoğlu'nu tebrik ettiği kaydedildi.

DAVUTOĞLU, LİBYA GENEL ULUSAL KONGRE BAŞKANI SEHMEYN İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Libya Genel Ulusal Kongre (GUK) Başkanı Nuri Ali Ebu Sehmeyn ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgide, Başbakan Davutoğlu, GUK Başkanı Sehmeyn'i telefonla arayarak bir görüşme gerçekleştirdiği ifade edildi.

Görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nun, Libya'daki siyasi diyalog sürecine ve bu bağlamda Birleşmiş Milletler kolaylaştırıcılığında Fas'ta gerçekleştirilen toplantılara atıfla, taraflar arasındaki diyaloğun yapıcı bir mecrada ilerlemesinin önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Görüşmelerin, dost ve kardeş Libya halkı açısından olumlu şekilde neticelenmesi yönünde temennisini ileten Davutoğlu'nun, bu süreçte Türkiye'nin Libya'ya verdiği güçlü desteği kararlılıkla sürdürüleceğini söylediği kaydedildi.

Müzakerelerde gelinen son aşamaya dair bilgi veren GUK Başkanı Ebu Sehmeyn'in de diyalog sürecine verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür ettiği ifade edildi.

Başbakan Davutoğlu ve GUK Başkanı Ebu Sehmeyn'in, önümüzdeki dönemde irtibat halinde kalmak konusunda da anlaştıkları bildirildi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?