Davutoğlu ile İbadi IŞİD'i görüştü

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüştüğü bildirildi. İkilinin telefonda IŞİD ve Suriye'deki gelişmeleri konuştuğu belirtildi

Davutoğlu ile İbadi IŞİD'i görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ile Irak ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

İbadi'nin görüşmede ayrıca Davutoğlu'na yeni hükümeti kurma çalışmalarında başarılar dilediği ve kurulacak yeni Türk hükümetiyle özellikle ticari, ekonomi ve güvenlik alanlarında ilişkileri geliştirmenin önemine vurgu yaptığı aktarıldı.

Açıklamada İbadi'nin, "Güvenlik alanı, özellikle ülkemize DAEŞ teröristlerinin girmesini sağlayan Suriye sınırının güvenliği ve korunmasını kapsıyor. DAEŞ'in Suriye'deki mezhepçi yaklaşımları körükleme eylemleri Irak, Türkiye ve tüm bölgeye yansıyabilir" dediği kaydedildi.

Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı zafer elde ettiğini ifade eden İbadi, Enbar ve Musul'u kurtarmada azimli olduklarını söyledi.

Öte yandan açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun "yeni hükümetin kurulmasının ardından ikili ilişkileri pekiştirmek için Irak'ı ziyaret edeceği" belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 16:44
banner53
YORUM EKLE

banner39