banner39

Davutoğlu: IMF kapılarında beklemek yakışmazdı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "İçeride yüksek perdeden sloganlar atmak ama dışarıya çıkıldığında 70 sent için kapılarda dolaşmak, 2001 yılında olduğu gibi IMF kapılarında beklemek, bu devlete de bu millete de yakışmaz" dedi.

Politika 22.02.2014, 16:24 22.02.2014, 16:29
Davutoğlu: IMF kapılarında beklemek yakışmazdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Serik İlçe Teşkilatınca Maxx Royal Otel'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 11 yıl süren Barış Kartalı Projesi kapsamında Türk hava savunma sistemine katkı sağlayacak AWACS uçaklarının ilkinin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterlerine girdiğini hatırlattı. Hava sahasının artık 7 gün 24 saat koruma altında olacağını ifade eden Davutoğlu, "Türk topraklarına herhangi bir şekilde iyi niyetle veya kötü niyetle bir sinek yaklaşsa dahi Barış Kartalı havada süzülecek ve gerekli tedbirleri almak üzere Hava Kuvvetlerimizi bilgilendirecek" dedi.

Türkiye savunma sanayinin yakın zamana kadar dış ülkelere bağımlı halde olduğunu vurgulayan Davutoğlu, geçmişte başka ülkelerden gelen tankların dahi modernize edilemediğini anlattı. Davutoğlu, "Bu millet bundan sonra bir daha başka ülkelere ihtiyaç hissetmeden savunmasını sağlayabilecektir" diye konuştu.

"EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKE"

Davutoğlu, Türkiye'nin 2001 yılında IMF kapılarında beklerken, şimdi dünyanın her yerine yardım ettiğini ve dünyada en fazla yardım yapan ülkelerin başında geldiğini ifade etti. "Artık 70 sent için borç kapılarında bekleyen bir Türkiye yok" diyen Davutoğlu, gerçek milliyetçilik, vatanperverliğin, bu vatanın evlatlarına dünyanın hiçbir yerinde zorlukları yaşatmamak olduğunu söyledi.

Bakan Davutoğlu, şöyle devam etti: "İçeride yüksek perdeden sloganlar atmak ama dışarıya çıkıldığında 70 sent için kapılarda dolaşmak, 2001 yılında olduğu gibi IMF kapılarında beklemek, bu devlete de bu millete de yakışmaz. Eskiden, IMF'nin sıradan bir uzmanı Ankara'ya geldiğinde 2001 yılında herkes ayağa kalkardı. Başbakana kadar çıkardı uzmanlar ve bir sömürge valisi edasıyla gelirlerdi. (Şunları, şunları, şunları yapmazsanız size borç vermeyiz) derlerdi. Şimdi Ankara'ya yine uzmanlar geliyor. Ama niçin geliyor biliyor musunuz? (Boşnaklara yardım edin) diyorlar."

"SURİYE'DE GAZETECİLERİ MİT OPERASYONU KURTARDI"

Suriye'de kaçırılan Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Bünyamin Aygün'ün MİT'in operasyonuyla kurtarıldığını anlatan Davutoğlu, operasyonun ardından yaptığı telefon konuşmasında Aygün'ün, "Devletime olan güvenimi hiç kaybetmedim" dediğini aktardı.

Davutoğlu, şöyle konuştu: "Aygün'ü kurtarmak için kaç yetkilinin uykusuz geceler geçirdiğini bilemezsiniz. Bilin ki 75 milyon ve soydaşlarımız rahat uyusunlar diye, uykuyu kendine haram etmiş ülke evlatları var. Bunlar bu milletin hizmetinde olmayı kendilerine en büyük gurur atfetmişlerdir. Devlet vatandaşına sahip çıktığı zaman devlettir. Vatandaşlarını sınıflara ayıran devletlerin yaşaması mümkün değildir. Bir kişinin gözünden bir damla yaş akmasına rızamız olmaz. Bütün büyükelçiliklere talimat yazdım. Bundan sonra bir vatandaşınızın gözünden tek damla yaş düşse o yaşı önce büyükelçimiz görecek. Onlar o yaşı silecek. Onlar kendi vatandaşlarıyla ağlayacaklar. Gerekirse gülecekler."

"AB VİZESİ EN GEÇ 3 YIL"

Davutoğlu, 2013 yılında AB ile vize anlaşması imzalandığını, en geç 3 yıl içinde Türklerin Avrupa'nın her köşesine vizesiz gidebileceğini söyledi.

Bakan Davutoğlu, daha sonra partisinin Manavgat İlçe Başkanlığı tarafından Şelale Restoranda düzenlenen programa katıldı. Burada yaptığı konuşmada Barış Kartalı Projesi hakkında bilgi veren Davutoğlu, AK Parti'nin ecdadın binlerce yıl önce başlayan yürüyüşünün bugünkü temsilcileri olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yürüyüşe gücümüz yettiğince katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu bir bayrak yarışıdır. Devraldığımız bayrağı daha sonraki nesillere çok daha güçlü bir şekilde, çok daha yükseklerde teslim edebilmek için gayret sarf ediyoruz. Son 12 yılda 3 genel seçimde, 2 referandumda, 2 yerel seçimde bu bayrağı daha iyi yerlere taşıdığımız için milletimiz bize daha çok destek verdi. Şimdi bu desteği bir kez daha teyit etmenin vaktidir. Bu seçim herhangi bir mahalli seçim değildir. Bu seçim, bu ülkenin kaderi itibarıyla bir kader seçimidir. Ya '12 yıllık hizmetlerden sonra bu kadrolara, AK Parti kadrolarına daha fazla güveniyoruz ve 12 yıl içinde Türkiye'nin kat ettiği mesafenin daha ileriye gitmesini istiyoruz. Bunun için bu iradeyi ortaya koyuyoruz' diyeceksiniz ya da birilerinin arzu ettiği ama hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğine inandığımız bir senaryo gerçekleşecek. Tekrar Türkiye 1990'lı yılların havasına dönüşecek. Bu 12 yıl içinde başarıyla yürüyen kervanın belki de daha azimle yürümesi için desteğinizi bize verecek misiniz?"

Türkiye'nin dünyanın her yerinde onurla temsil edilmesini sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Davutoğlu, "Allah'ın izniyle son 12 yılda bu anlamda büyük mesafeler kat edildi. Bu kervanın hiç durmadan yürümesi lazım. Hiç aksamadan bu kervanın yoluna devam etmesi lazım" dedi.

 

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?