banner39

Davutoğlu: Kılıçdaroğlu Kürtleri de IŞİD'e teslim ederdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu'na kalsa Kobani'den gelen Kürt kardeşlerimizi de IŞİD'e teslim ederdi. Bunun zihniyeti bu" dedi.

Politika 05.05.2015, 21:17 05.05.2015, 21:17
Davutoğlu: Kılıçdaroğlu Kürtleri de IŞİD'e teslim ederdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Iğdır'daki Zübeyde Hanım Bulvarı'nda düzenlenen mitingde partililere seslendi.

Ardahan'da, Kars'ta bugün çok güzel bir bir gün yaşadığını dile getiren Davutoğlu, meydandaki bir pankarttaki yazıyı okuyarak "Ne güzel yazmışsınız oraya 'güneş ilk burada doğar, ezan ilk burada başlar, üç ülkeye komşu Iğdır'. Iğdır, güneşin doğduğu Iğdır, ezanın ilk okunduğu Iğdır, sana selam olsun" dedi.

"CHP ZİHNİYETİ 146 KARDEŞİMİZİ RUSLAR'A TESLİM ETTİ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Ardahan'da olduğunu hatırlatan Davutoğlu, alandakilerin yuhalaması üzerine, "Yuhalamayın" uyarısında bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında tekrar Suriyeliler'den şikayet ettiğini ve Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'i geri göndereceklerini söylediğini aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ne zaman hatırlasam yüreğime hançer saplanmış gibi olan bir olaydır. Günlerdir onu söylüyorum ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli ne Demirtaş'tan bir ses yok. Tarih 1944, can Azerbaycan, can kardeşlerimiz, Ahıska Türkleri sürülürken onlardan bir kısmı, 146'sı buraya Boraltan Köprüsü'den Türkiye'ye özgürlük için yürüdüler. Zannettiler ki sınırın bu tarafında onları bekleyen kardaşları var. Doğru, bütün Anadolu onları bekliyordu ama yönetimde CHP yönetimi vardı. Sınırı kapattı, Anadolu onları beklerken, biz 'çırpınırdı Karadeniz' diye ağıtlar yakarken, onlar, o yiğit insanlar, oradan düşmana teslim edildiler. Şef, milli demekten bile artık şey yapıyorum, İnönü, Kılıçdaroğlu, CHP zihniyeti, 146 kardeşimizi Ruslar'a teslim etti. O 146 yiğit, Türk askerinin gözü önünde şehit edildi."

Bu olayla ilgili Azeri şairlerinin "Bizi siz öldürün vermeyin Rus'a, yakışmaz Türklüğe sığmaz namusa" ve "Men ne diyem bu vefasız dağlara, öz kardaşı dönek olan ağlara" dizelerini hatırlatan Davutoğlu, "Öz kardaşı dönek olur mu? Yüreğimize hançer gibi saplandı bu sözler. Kılıçdaroğlu'na bu meydandan sesleniyorum, bütün Azeriler, bütün Suriye'deki Türkmenler, Kürtler, Araplar, Saraybosna'daki Boşnaklar, Kırım'daki Tatarlar adına Allah şahit ki bu topraklarda bir daha böyle bir zillet yaşanmayacak. Bu toprağa gelen yetimler, bu toprağa gelen garipler, ister Kafkaslar'dan, ister Ortadoğu'dan, ister Balkanlar'dan sığınacak bir diyar olarak Anadolu'ya gelirlerse Allah şahit ki aşımız aşlarıdır, evimiz evleridir, bağımız bağlarıdır, canımız canlarıdır" ifadelerini kullandı.

"BAHÇELİ'DEN BİR SES ÇIKMIYOR"

Kılıçdaroğlu'nun Bayır Bucak'tan gelenleri, Esed zulmünden kaçan Türkmenleri geri göndereceğini, Esed'e teslim edeceğini söylediğini bildiren Başbakan Davutoğlu, "Aynen İnönü'nün yaptığı gibi Boraltan Köprüsü'nde. Bu acıyı yaşamış olan Iğdırlılar'ın torunları, biz mazlumu zalime verir miyiz" diye sordu.

Alandakilerin "hayır" yanıtı üzerine Davutoğlu, "Soruyorum günlerdir, Bahçeli'den bir ses çıkmıyor, 'Biz Türkmenleri vermeyiz' demiyor. Diyor mu? Demiyor. Öte yandan eğer Kılıçdaroğlu'na kalsa Kobani'den gelen Kürt kardeşlerimizi de IŞİD'e teslim ederdi. 3 günde 290 bin Kürt kardeşimizi aldık, onu da IŞİD'e teslim ederdi. Bunun zihniyeti bu" ifadesini kullandı.

"Bütün Kafkaslar'a, Ortadoğu'ya, Balkanlar'a barış gelsin" diyen Davutoğlu, bunun için çabaladıklarını belirterek, "Ama zalime biz hiçbir zaman mazlumu teslim etmedik, etmeyeceğiz" diye konuştu.

"BÜTÜN NİFAK TOHUMLARINA KARŞI 'ÇÖZÜM SÜRECİ' DİYORUZ"

Iğdır'da düzenlenenle birlikte  20. mitingi gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, gösterilen ilgiden dolayı hiç yorgunluk hissetmediğini kaydetti. Davutoğlu'nun "Iğdır'da şu tabloyu gördüm ya artık gam yemem. İsterseniz sabaha kadar da dururuz, hiç yorulmam" sözleri alandakilerce coşkuyla alkışlandı.

Türkiye'deki bütün nifak tohumlarına karşı 'Çözüm Süreci' dediklerini ifade eden Davutoğlu, "Sürecin esası 78 milyonu kardeş yapmak, bütün ayrımcılıkları ortadan kaldırmaktır. Bu topraklarda mezhebi dolayısıyla kimse farklı görülemez. Sünni kardeşlerimiz ne kadar aziz ise Şii, Caferi, Alevi kardeşlerimiz de o ölçüde azizdir. Türk, Kürt, Boşnak, Arnavut her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı azizdir. Biz sadece bu nazarla bakarız ve bağrımızı açtığımızda Türk mü Azeri mi demeden bütün Iğdırlılar'a bağrımızı açarız, bütün Iğdırlılar'ı bağrımıza basarız, her bir Iğdırlı'da kendimizi görürüz" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU MHP SEÇİM BÜROSUNU ZİYARET ETTİ

Başbakan Davutoğlu, miting sonrası Atatürk Caddesi'ndeki MHP seçim bürosunu ziyaret ederek, partililerle görüştü.

Yaklaşık 15 dakika süren ziyaretin ardından yaya olarak Iğdır Valiliğine geçen Davutoğlu, caddede bekleyen vatandaşları selamladı. Valilik önünde yöresel kıyafetli çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Başbakan Davutoğlu, Vali Davut Haner ve kurum müdürleri ile tokalaştıktan sonra polis merasim mangasını selamladı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?