Davutoğlu koalisyon seçeneklerini açıkladı

Başbakan Davutoğlu, koalisyon ihtimalleriyle ilgili olarak iki seçeneğin bulunduğunu belirterek, "Yak Ak Parti-CHP ya da Ak Parti-MHP" dedi

Politika 02.07.2015, 23:54 03.07.2015, 09:15
Davutoğlu koalisyon seçeneklerini açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "MHP kendi adayını çıkardı. MHP bize destek olmuş değil. MHP kendi çizgisinde yürüdü, biz kendi çizgimizde yürüdük" dedi.

Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, Meclis başkanı seçimi ile ilgili olarak, "MHP kendi adayını çıkardı. MHP bize destek olmuş değil. MHP kendi çizgisinde yürüdü, biz kendi çizgimizde yürüdük. Yani bunu böyle yorumlamak doğru değil. Kendi başarısızlıklarını başka partilerin tutumlarına kimse yüklememeli" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Şu anda ortada matematiksel olarak olabilecek ya AK Parti-CHP koalisyonu vardır ya AK Parti-MHP koalisyonu. Diğer alternatifleri sağ olsunlar yaptıkları açıklamalarla birer birer tükettiler. Bizim görüşmemize gerek kalmaksızın tükettiler" şeklinde konuştu.

"ÖNCE PSİKOLOJİNİN, GÜVEN ORTAMININ OLUŞMASI GEREKLİ"

Psikolojik ortam hazırlandığı zaman, ilkesel çerçeve oturduğunda bakanlıkların dağılımının problem olmaktan çıkacağını belirten Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama bakanlık dağılımından başlarsanız ve bir güven hali yoksa, 'Şu bakanlığı şu parti alırsa şunu yapar' diye şüphe duymaya başladığımızda orada çöker koalisyon çalışması. Önce psikolojinin, güven ortamının oluşması, sonra ilkesel çerçevenin oluşması, sonra işleyişle ilgili güç paylaşımının belirlenmesi en doğru yöntem olur" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?