banner15

Davutoğlu, Pakistan'a sessiz kalamazdık

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Pakistan'ın ezeli ve ebedi kardeşleri olarak sessiz kalamazdık" dedi.

Davutoğlu, Pakistan'a sessiz kalamazdık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nin Pakistan'a yardım kampanyası için verdiği yemekte bir konuşma yaptı. Bakan Davutoğlu, Türk hükümetinin felaketin ardından Pakistan'daki gelişmeleri büyük bir dikkatle takip ettiğini belirterek dost ve kardeş Pakistan'ı bu zor zamanlarında desteklemek ve felaketin etkilerini hafifletmek için her türlü çabayı göstermeye kararlı olduklarını kaydetti.

Bakan Davutoğlu, Emine Erdoğan'ın Pakistan'a giderek, selden etkilenen bölgeyi ziyaret ettiğini hatırlatarak, Başbakan Erdoğan'ın da Pakistan'ı ziyaret etmeyi düşündüğünü aktardı.

"İhtiyaçları olduğu sürece Pakistan'a her türlü yardımı yapmaya hazırız" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin zor ve iyi günlerinde, her anda ve her yerde Pakistan halkının yanında olduğunu vurguladı.

Pakistan'da yaşanan sel felaketinin ardından felaketin hafifletilmesi ve sonrasında ülkenin yeniden imarı için hükümet ve sivil toplum kuruluşları tarafından yoğun çaba gösterildiğini belirtti. Bakan Davutoğlu, Türkiyedeki yardım kampanyalarından elde edilen miktarla ülkede ilk olarak altyapı ihtiyaçlarına kısmen katkıda bulunabilmek adına bir sağlık merkezi inşa edilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Pakistan ekonomisinin de bu felaketten olumsuz etkilendiğini, bütün bu tablonun gıda krizine ve ardından da suç oranın artmasına neden olmasından korkulduğunu söyleyen Davutoğlu, bBütün bu sonuçlarla hiçbir ülkenin tek başına mücadele edemeyeceğini vurguladı. Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Pakistan'a yardımlarını sürdürmeye kararlı olduğunu, yapılan yardımlarla Pakistan'ın bu felaketi daha kolay atlatabileceğini kaydetti.

Resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Gambiya Dışişleri Bakanı Tanaka'nın da bu yemeğe katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren, Davutoğlu, felaketten etkilenen bölgenin Benelüks ülkeleri ya da Yunanistan'dan daha büyük olduğunu belirtti. Ankara ve İstanbul'da yaşayanların toplamının bir sabah evsiz, okulsuz ve hastanesiz kaldığının düşünülmesini isteyen Bakan Davutoğlu, "Sakarya depremini yaşamış insanlar olarak ve Pakistan'ın ezeli ve ebedi kardeşleri olarak bu manzaraya sessiz kalamazdık" dedi.

"Sözde değil gerçekte kardeşliği göstermek vakti" diyen Bakan Davutoğlu, yapılan yardımları rakamlarla belirtti. "Gözyaşları Sel Olmasın" kampanyası çerçevesinde toplanan yardımların 130 milyon doları bulduğunu, bu rakamın sivil toplum kuruluşları tarafından toplananlarla birlikte 200 milyon dolar civarında olduğunu aktardı.

Davutoğlu, Pakistan'a yaptığı resmi ziyaret ile ilgili de bilgi verdi. Bakan Davutoğlu, çatışma bölgesindeki Mansur kampına da gitmek istediğini, ancak güvenlik nedeniyle bunun mümkün olamayacağının söylendiğini belirterek, "Ben de eğer Pakistanlı kardeşlerimiz güvenlik içinde değilse bunu ilk olarak bir Türk Dışişleri Bakanı hissetmeli ve yaşamalı" ifadelerini kullandı.

Pakistan Cumhurbaşkanından aldıkları özel izinle Mansur Kampı bölgesine gittiğini belirten Bakan Davutoğlu, orada aşırı bir ilgiyle karşılandığını vurgulayarak, "Orada gördüğüm coşkuyu anlatamam, gelenin bir Türk bakan olması acıları kısa bir süre de olsa dindirdi. Eğer Pakistanlı kardeşlerimiz evsizse o çocuklar okulsuz ise bizim çocuklarımızın okula başlaması bizim için bir övünç değil, muhasebe meselesi olmalı. Madem ki kardeşiz, bizim çocuklarımızın okul ve hastaneleri varsa, onlar için de okul yapmak bizim için borçtur."
 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 01:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48