banner39

Davutoğlu: Şiddeti bırakın, siyasete katılın

Başbakan Davutoğlu Irak ziyareti sıraısında çözüm sürecine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'nun söyledikleri içerisinde, 'Şiddeti bırakın, siyasete katılın' ifadeleri dikkat çekiyor

Politika 21.11.2014, 10:11 21.11.2014, 10:53
Davutoğlu: Şiddeti bırakın, siyasete katılın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurmaylarıyla yaptığı çözüm zirvesinde önemli tespitler çıktı. Süreç, 'asayiş, çekilme, silah bırakma, dağdan ineceklere siyaset yolu' şeklinde özetlendi. Bundan sonra İmralı'ya gidecek heyetler Abdullah Öcalan'la sadece "silahların bırakılması ve yol haritası"nı konuşacak. Toplumsal eylemlere dönüşen mesajlar verilmesine izin verilmeyecek.

ÇEKİNCELER ORTAYA KONDU 

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında önceki gün gerçekleşen çözüm toplantısında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın hafta içinde HDP heyeti ile yaptığı görüşme ele alındı. İmralı heyetinin genişletilmesi talebi, 16 kişilik İzleme Kurulu'nun oluşturulması ve Ada'ya yeni mahkumların gönderilmesi başlıkları değerlendirildi. Her üç talebe ilişkin yeşil ışık yakılırken, çekinceler de ortaya kondu. İmralı ziyaretlerinin çerçevesini de ortaya koyan bazı tespitler şöyle:
İmralı ziyaretlerinin kapsamı konusunda önemli tespitler yapıldı.
- Bundan sonra İmralı'ya gidecek heyetler Öcalan'la sadece silahların bırakılması ve yol haritasını konuşabilecek. Kobani gibi toplumsal eylemlere dönüşen gelişmeler İmralı görüşmelerinin konusu olmayacak.
- Öcalan'ın notlarını tutacak yeni mahkumlar gönderilecek. Ancak dışarıdan sekretarya görevi üstlenecek isimler söz konusu olmayacak.
- Görüşmeler sonrası yapılacak açıklama devlet görevlileri, notları tutanlar ve HDP heyeti arasında istişare sonrası açıklanacak.
- Akil insanlar heyeti aktif bir şekilde kullanılacak
- Kamu düzeninin sağlanması konusunda en üst düzeyde önlemler alınacak. Dağdakilerin silah bırakması için demokratik adımlar atılırken, sokak terörüne geçit verilmeyecek. HDP de bu konudaki tutumuyla güven testinden geçecek.
- Yeni krizlerin, prokovakif eylemlerin yaşanmaması için şeffaf ve hızlı adımlar atılacak.
- Sürece güvenin pekişmesi için karşılıklı adımlar atılacak. Örgüt çekilmeyi tamamlayacak, Ankara da, silah bırakmayı teşvik eden adımlar atacak.

DAVUTOĞLU: KAMU DÜZENİNDEN TAVİZ YOK

Davutoğlu, Çözüm Süreci'ni tüm taraflarla ve kendi eylem planlarımız içinde yürütüyoruz. Bu konuda aldığımız mesaj açıkça ortada. Ancak kamu düzeni konusundaki hassasiyetimiz korunacak, bu konuda taviz vermeyiz.

Bir taraftan kamu düzenini tehdit edecek bir şiddet ortamının, kontrolüü gerginlik tarzında bir ortamın sürmesi, diğer taraftan çözüm sürecinin devam ettirilmesi çok güç. 

BAĞDAT DÖNÜŞÜ GELİŞME OLABİLİR

HDP'nin İmralı ziyaretleri konusunda amaç sadece gidiş gelişlerin ötesine geçmeli diyen Davutoğlu, silahların ve şiddetin tümüyle terk edilmesi pesrpektifi taşıyacak görüşmeler yapılmalı dedi. Davutoğlu Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir dedi.

HDP PARTİ YÖNETİMİNİ TOPLUYOR

HDP heyetinin, Çözüm Kurulu üyeleri ile yapacağı toplantının seyrine göre pazar günü İmralı'ya gidilmesi bekleniyor. HDP, bugün ve yarın Parti Meclisi ile Merkez Yürütme Kurulu'nu toplayarak durum değerlendirmesi yapacak ve Öcalan'a götürecekleri mesajları netleştirecek. Heyetin 5 kişi ile İmralı'ya gitmesi konusunda henüz hükümetten olumlu yanıt gelmedi. Olumlu cevap gelirse ilk kez Kürt siyasetinin sembol isimlerinden biri olarak görülen Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık ile birlikte gidilecek.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?