banner15

Davutoğlu: Sınırda operasyon yok

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye- Suriye sınırında herhangi bir operasyonun söz konusu olmadığını belirtti.

Davutoğlu: Sınırda operasyon yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Suriye sınır boylarında bir operasyon olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi olmadığını belirterek, kendilerine ulaşacak delilleri ise değerlendireceklerini söyledi. Suriye'deki yerlerin basına açık olmasının önemine değinen Davutoğlu, tankların tekrar girdiğine ilişkin bilgileri ise Hama'daki valinin doğrulamadığını söyledi.

Ahmet Davutoğlu, Filistin konusunda ise hangi karar alınırsa alınsın destekleyeceklerini belirtti.

Bakan Davutoğlu, Ankara'da temaslarda bulunan Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ile bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çok özel bir gün yaşandığını, dost ve kardeş ülke, tarihsel birliktelik yaşadığımız Pakistan Dışişleri Bakanı davetleri üzerine Türkiye'ye geldiğini ifade etti. Konuk bakanın yurt dışına yaptığı ilk ziyaret olduğunu dile getiren Davutoğlu, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar özel olduğunu gösterdiğini kaydetti. Birbirinin uzantısı olan ülkeler olunduğunu vurgulayan Davutoğlu, geleceğe dönük planlamada ilişkilerin daha iyi düzeye gelmesi konusunda bir karar verildiğini söyledi.

Pakistan'da yaşanan patlamadan dolayı hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Davutoğlu, oraya yapılan saldırıların kendimize dönük yapıldığını düşündüklerini belirtti. Bütün sorunları aşmada ve ortak hedeflerde birlikte yürüneceğini anlatan Davutoğlu, 1 milyar doları aşıp 2 milyar dolara ulaşılmaya kararlı olunduğunu söyledi. Genç diplomatların eğitimi ve karşılıklı bakanlıklarda çalışılması konusunun ele alındığını dile getiren Davutoğlu, bölgesel konuların kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğini ifade etti.

Ortak Asya Stratejisi konusunda birlikte çalışılacağını belirten Davutoğlu, Pakistan-Afganistan-Türkiye mekanizmasının gelenek haline geldiğini üçlü gelecek için de önemli bir platform olduğunu vurguladı. Suriye konusunda yapılan ziyaret için bilgilendirme yaptığını anlatan Davutoğlu, Somali konferansında, Afganistan ile ilgili bölgesel konferans, Konya Şebü Aruz'da görmek istediklerini ifade etti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ise başsağlığı için teşekkür ederek günlük olarak yaşanan acıların barış getirmesi temennisinde bulundu. Bu ziyaretin kazara olan bir ziyaret olmadığını vurgulayan Khar, Pakistan halkının bu ilişkiyi desteklediğini söyledi. Bu ilişkilerin ülkenin doğuşundan daha eskiye dayandığını dile getiren Khar, Pakistan'ın ticaret bakanının da Türkiye'ye geleceğini belirtti. Banka şubeleri açmayı düşündüklerini ifade eden Khar, uçuşlar konusunda gelişmeler olduğunu söyledi. Kültürel değişimlere de önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Khar, eğitim konusunda gelişmeler yapılması gerektiğini kaydetti.

Ortak Asya Stratejisi konusunda Pakistan'ın çok hevesli olduğun vurgulayan Khar, Türkiye bölge için barış ve istikrar temelini oluşturduğunu ifade etti. Pakistan komşularıyla barış ve huzur için bir arada olmayı hedeflediğini belirten Khar, politik ve ekonomik alanda ilerleyebilmek için halkın bir barış ortamında yaşaması için ortam sağlanması gerektiğini söyledi. Herhangi bir istikrarsızlıktan ilk zarar görecek ülkenin Pakistan olacağını kaydeden Khar, kültürel ekonomik daha gelişmelere ortaya dökmek gerektiğini ifade etti. Khar, Başbakan ve Davutoğlu'nu Pakistan'a davet etti.


SORU-CEVAP

Gece geç vakitlerde tankların yeniden girdiği konusunda bilgi geldiğini dile getiren Davutoğlu, valinin bu bilgiyi doğru olmadığını söylediğini aktardı. Bu haberleri yayınlayan bir televizyonun yöneticisiyle de görüştüğünü dile getiren Davutoğlu, bu haberlerin görgü tanıklarına göre yapıldığını ifade etti. Noktasal haberlerin ötesinde bir delil varsa bunun değerlendirileceğini anlatan Davutoğlu, buraların gazetecileri açık olmasının önemli olacağını vurguladı. Davutoğlu, bir delilin ulaşmasını varsa istediklerini kaydetti.

Sınırdaki Suriye tanklarına ilişkin bir soruya ise Davutoğlu, sınır boylarında herhangi bir operasyona ilişkin bilgi olmadığını söyledi. Can ve sivil kayıpları engelleyecek şekilde tedbirlerin alınmasını istediklerini anlatan Davutoğlu, bu şehirlerin kapalı kalması halinde bilgileri doğrulatmanın imkan olmadığını açık olması gerektiğini, bunun yakın takipçisi olacaklarını kaydetti. Davutoğlu, Cuma günü sakin bir cuma geçmesini istediklerini belirtti.

Filistin devletinin tanınması konusunda başlatılan inisiyatifin herkesin olduğunu ve bunu desteklediklerini dile getiren Davutoğlu, kendi devletlerinde onurlu bir şekilde yaşama hakkına sahip olduklarını ve bunun gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. Filistinli kardeşlerinin hangi karar alırsa destekleyeceklerini anlatan Davutoğlu, uluslararası devletlerin Filistin'e verilen sözlerin tutulmadığının altını çizdi. Bakan Khar da Filistin hangi kararı verirse onu Pakistan'ın destekleyeceğini söyledi.

Kadınların siyasette yer alması için Türkiye ile yapılacak işbirliklerin sorulması üzerine Bakan Khar, partilerin kadınlar konusunda ilk adımları attığını belirtti. Halkın Pakistan için en büyük fırsat olduğunu dile getiren Khar, “Biz komşularımızla barışçıl bir şekilde yaşamak istiyoruz. Bölgenin gelişmesini istiyoruz. Eski düşmanlıkların devam etmesini istemiyoruz. Eski sorunlar olsa da ilişkiler güven tesis üzerine kurulmalıdır." dedi. Bakan Davutoğlu, konuk bakanın sergilediği tutumun tüm dünyaya bir örnek olduğunu belirterek İslam dünyasına örnek olacağını ifade etti.

Açıklamaların ardından her iki bakan basın mensuplarına tokalaşarak poz verdiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 00:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35