Davutoğlu'dan AYM'ye dershane tepkisi

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin dershaneler kararına tepki göstererek, "Eğitim politikalarını belirleme hükümetin uhdesindedir" dedi

Davutoğlu'dan AYM'ye dershane tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılması kararını iptal etmesine Başbakan Davutoğlu'dan tepki geldi. Başbakan Davutoğlu, "Eğitim politikalarını belirleme hükümetin uhdesindedir" diyerek AYM'nin verdiği karara karşı çıktı.

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Mahkemesinin dershanelerle ilgili kararına ilişkin daha gerekçeli, detaylandırılmış çerçevenin kendilerine de kamuoyuna da ulaşmadığını belirterek, "Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddüdü olmasın. Bu anlamda boşluk olmaması için gayret sarf edeceğiz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 16:17
banner53
YORUM EKLE

banner39