banner39

Davutoğlu'dan 'mal varlığı' uyarısı

Başbakan Davutoğlu, belediye başkanlarına mal varlığıyla ilgili uyarıda bulunarak, "Benim mal varlığımda sıkıntılı bir durum görürseniz yüzüme söylemek görevinizdir" dedi

Politika 09.01.2016, 16:20 09.01.2016, 17:35
Davutoğlu'dan 'mal varlığı' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, üç belediye başkanının disipline sevk edildiği akşam genel merkezde AK Partili Büyükşehir ve il belediye başkanları ile yaptığı toplantıda başkanlara önemli uyarılarda bulundu.
Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; basına kapalı gerçekleşen görüşmede, AK Parti'nin ilkelerini hatırlatan Davutoğlu'nun “Benim mal varlığımda sıkıntılı bir durum görürseniz bunu yüzüme karşı söylemeniz görevinizdir. Sizlerin de mal varlığında izah edilemeyen bir artış söz konusu olursa bunun hesabını da ben sizden sorarım” ifadelerini kullandığı belirtildi. AK Parti'nin belediyecilikten gelen bir parti olduğunu hatırlatarak başkanlardan vatandaşın gönlüne girecek çalışmalar yapmalarını isteyen Davutoğlu'nun, “Belediyelerin başarısı, parti başarısını doğrudan etkiliyor. Bu yüzden belediyelerimizin hata yapmaması lazım. Bu konuda uyum içerisinde olmalıyız. Dikkatli ve ahlaki çalışmamız gerekiyor. Kibirli davranmayın, dürüst olun. Yanlış yapanları partimizin içinde görmek istemiyoruz” dediği belirtildi.

Hükümet'in 3 ay, 6 ay, 1 yıl ve 4 yıllık icraat takvimini hatırlatan Davutoğlu'nun “Bizler vaatlerimizi yerine getiriyoruz. Siz de dört yıllık hazırlıklarınızı yapın ve sıralayın. Vatandaşa bunları takdim edelim” dediği, Belediye Başkanlarının da 2019 yılına kadar yapacakları projeleri doküman halinde Başbakana sunduğu bildirildi. Toplantıda Davutoğlu'nun ayrıca, liderle yaptığı yeni Anayasa görüşmeleri ve Başkanlık sistemi hakkında da başkanları bilgilendirerek, belediyeler ve yerel yönetimlerle ilgili yapılacak düzenlemeler konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

BAZI BELEDİYELER İNCELEMEDE

AK Parti, Başbakan Davutoğlu'nun en hassas olduğu konuların başında gelen 'yolsuzlukla mücadele' ve 'parti ilkelerine uyma' konusunda işi sıkı tutuyor. Geçtiğimiz günlerde 3 ilçe belediye başkanının MYK tarafından Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilmesinin ardından benzer suçlamalar yöneltilen 9-10 AK Partili ilçe belediye başkanı hakkında da incelemenin sürdüğü, disiplin sürecinin başlatılıp başlatılmasına yapılacak incelemenin ardından karar verileceği bildirildi. Öte yandan başkanlarla ilgili süreçte yeni kurulan Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun da aktif rol oynadığı belirtildi.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?