banner39

Davutoğlu'ndan MİT TIR'ları için yemin

Başbakan Davutoğlu, Kahramanmaraş' ta “Vallahi de billahi de o tırlar Bayırbucak Türkmenleri'ne gidiyordu" dedi.

Politika 05.06.2015, 16:15 05.06.2015, 22:01
Davutoğlu'ndan MİT TIR'ları için yemin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT TIR'larının Suriye'deki Bayırbucak Türkmenleri'ne gittiğine dair yemin etti. Davutoğlu, Kahramanmaraş'taki konuşmasında, "Allah da şahit, bütün tarih de şahit, kayıtlar da biliyor ki vallahi diyerek, yemin ederek söylüyorum: O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu, engellediler" diye konuştu. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün HDP'nin önemli bir sözcüsünün "MHP ile koalisyon kurabiliriz" dediğini belirterek, "Düşünebiliyor musunuz MHP ile HDP koalisyon kuracak. O zaman MHP'ye verdiğiniz oy CHP'ye ya da HDP'ye verilmiş demek. Verir misiniz?" dedi.

"CHP ile birleşip çatı aday çıkaracaklar sonra da gelip iç Anadolu'da milliyetçilikten, muhafazakarlıktan, Sütçü İmam'dan bahsedecekler. Allah aşkına Kuran-ı Kerim'i, Ezan-ı Muhammediyi bu semalarda yasaklayan tek parti zihniyetinin devamı olan CHP ile işbirliği yapan MHP, Sütçü İmam'dan bahsedebilir mi?" diye soran Davutoğlu, "Hiç birisinin tek başına iktidar olma niyeti yok. Ben birinci parti olmazsam görevi başka arkadaşıma tevdi ederim, Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş bunu diyebiliyor mu? Çünkü onların millete, kendilerine güveni yok. Bütün dertleri yurt dışından aldıkları talimatla AK Parti'yi iktidardan edebilmek" değerlendirmesinde bulundu.

BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİ: TÜRKİYE BİZE SAHİP ÇIKTI

Bu arada Türkmen Komutanı Albay Ebu Fadıl, MİT tırlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. O yardımlar olmasaydı Türkmenlerin öldürülmüş olacağını söyleyen Ebu Fadıl, "Bayırbucak Türkmenlerine sahip çıkan tek kişi, Mustafa Kemal Atatürk'tü. O günden bu yana bize sadece Recep Tayyip Erdoğan kol kanat gerdi" dedi.

 Türkiye'nin kendilerine yardım etmeye başladığında, ülke içinde Erdoğan'a "çamur atılmaya başlandığını" ifade eden Fadıl, Bayırbucak Türkmenleri olarak buna çok üzüldüklerini belirterek, "Biz, kimden yardım isteyecektik peki, Allah'tan ve Türkiye'den başka. Başka kimimiz var" diye konuştu.
Albay Fadıl, şöyle devam etti: "Bölgemiz stratejik bir öneme sahip. Herkesin gözü bu topraklarda. PYD, IŞİD ve Esad rejimi dışında bazı dış ülkeleri de toprağımızı istiyor. Şu an Türkmen Dağımız her gün havadan ve karadan bombalanıyor. Camiler, evler, okullar yerle bir oldu. Bazı aileler komple yok oldu. Türkmenlerin Suriye'deki son kalesi olan Bayırbucak Türkmen bölgesi, IŞİD'in elindeydi ya da rejim almıştı. Çünkü o dönemlerde IŞİD bölgemize yerleşmiş, Türkmen Dağı'nı tamamen ele geçirmeye çalışıyordu. Bu savaşta 15 şehit verdik. O yardımlar da olmasaydı Türkmenlerin yüzde 80'i öldürülmüştü. Sonra gelen yardımlarla IŞİD'i bölgeden defettik."

Suriye'nin tek parça devlet kaldığı sürece ülkenin parçası kalacaklarını vurgulayan Fadıl, ancak ülke bölünmeye giderse kendilerinin de başka planlarının olacağını bildirdi.

Türk'ten, Türkmen'den terörist çıkmayacağını söyleyen Fadıl, şöyle devam etti: Bizim tarihimiz insanlık tarihidir. Türkmenler kendine silah çekmeyene, masuma, kadına, çocuğa asla silah çekmez. Bu tarih boyunca böyledir. Bize bazı kesimler terörist gözüyle bakıyor. Maalesef bizi Türkiye'deki siyasi hesapların malzemesi yapıyorlar. Ancak biz taraf değiliz. Biz Türkiye'nin tamamını kardeş biliriz. Ancak Erdoğan her çıktığı televizyonda, konuşmasında Bayırbucak Türkmenlerinden bahsediyor. Bize sahip çıkıyor. Erdoğan'ı ayrıca çok seviyoruz. Türkiye'ye çok büyük borcumuz var. Hem devlete hem de millete çok şey borçluyuz. Şu an A'dan Z'ye tüm ihtiyaçlarımızı Türkiye karşılıyor, hem de karşılıksız. Allah bin kere razı olsun ve korusun devleti, Erdoğan'ı, Davutoğlu'nu ve tüm Türk milletini.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?