banner39

Demirel: Adaletin kestiği parmak acımaz

Ergenekon kararından önce, "Umarım adaleti incitici karar çıkmaz" diye yorum yapan Eski Cumhurbaşkanı Demirel, karardan sonra "Adaletin kestiği parmak acımaz" şeklinde yorum yaptı

Politika 06.08.2013, 10:25 06.08.2013, 10:25
Demirel: Adaletin kestiği parmak acımaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davası ile ilgili nihai kararı değerlendiren 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel,"Adaletin kestiği parmak acımaz" dedi.

Türkiye'de hak arama yollarının sonuna kadar açık olduğunu da belirten Demirel, sözlerine şu şekilde devam etti.

"Çok konuşulacak, ayaküstü konuşulacak bir konu değil. Hak arama yolları sonuna kadar açık olmaya devam edecek Türkiye'de. Hakkın hakim olması, adaletin hakim olması Türkiye'nin şerefidir.Ben şunu söylüyorum. Türkiye'de kimse suçsuz yere bir cezaya çarptırılmamalıdır.Suçum ne bilmiyorum diyenler var. Ben hiç suçumu bilmiyorum diyor. Suçun şudur delilleri de budur deyinceye kadar yargı işlemelidir. Yargı Türkiye'de en önemli meselelerden biridir. Nihayet adaletin kestiği parmak acımaz.  Ben iyi şeyleri hep sevinçle karşılarım. Haberal büyük bir haksızlığa uğramıştır hep o kanaatte oldum."

Ardından tatilini geçirmek için gittiği İzmir'in Çeşme ilçesinde gazetecilerin Ergenekon Davası kararlarıyla ilgili sorularını cevapladı.

Kararın itiraz yolunun açık olduğunu belirten Demirel, bundan sonraki hukuksal aşamaların sonucunun beklenmesi gerektiğini söyledi.

"Onun için bu safhada söylenecek şey, kim olursa olsun mahkemenin dışında söylenecek şey, beklemek. Bundan sonraki safahatı görmektir. Bundan sonraki safahatta, temyiz safahatı var başka şeyler var ve istediğimiz şey şudur. Türkiye'de, hak arama yolları açıktır ve bu hak arama yolları hakça, kadar kullanılmalıdır. Sonuna kadar kullanılmalıdır. Benim vatandaşım hakkını arayamadığı şeklinde bir endişeye kapılmamalıdır. Bir ikincisi de hakkını aradığı zaman bundan netice alamadığı şeklinde bir endişeye de kapılmamalıdır. İnşallah bunların hepsi böyle olur."

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?