banner39

Demirel'den Özal açıklaması

Demirel, Turgut Özal'ın öldürüldüğüne ya da zehirlendiğine inanmadığını söyledi

Politika 14.06.2012, 11:58 14.06.2012, 11:58
Demirel'den Özal açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili konuştu...

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun ziyaretinde, 1966’da Giresun’da konuşma yaparken kendisine “Seni de asarız” diye bir not geldiğini anlattı. Habertürk'ün haberine göre, komisyonun Demirel’in evinde gerçekleştirdiği görüşmenin 67 sayfalık tutanağı yayınlandı.

Görüşmenin satırbaşları şöyle:

İDAM NOTU

Eğer bir ülkede meclisi hapishaneye götürürseniz, seçim manasını yitirmiş tir ve bir kere başbakan asarsanız, gelecek başbakanların hepsi çalıştığı odada darağacı görür. 1966’da Giresun’da, kısmi senato seçiminde, vatandaş bir kâğıt gönderdi. Giresun’da büyük bir çınar ağacı vardır, onun altında. Diyor ki: “Menderes’i astık, seni de asarız.”

YASSIADA HAYALETİ

TBMM’ye gelinip, senato dahil, 71 muhtırası okunduğu zaman 1 kişi ayağa kalktı. MHP’li Özcan Yeniçeri’nin “Niye kalkamıyorlar? Bu, Menderes’in hayaleti mi?” sorusuna Yassıada’nın hayaleti! Siz, neler çektiler o adamlar biliyor musunuz Yassıada’da? Bu şeyin getirdiği korkuları küçümsemeyin. Korku insani bir şey. Herkesten kahramanlık bekleyemezsiniz.

Görüşmenin sonunda Demirel, vekillere “İkinci bir 5 saate varsanız yani ben varım” diye sordu. Komisyon Başkanı AK Partili Nimet Baş ise “Varız, herkes var zannediyorum” dedi. Demirel de “Buraya geldiğinize pişman değilsiniz yani” diyerek espri yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?