banner39

Demirtaş, AB elçilerine görücüye çıktı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş AB ülkelerinin büyükelçilerine Haziran ayındaki genel seçime parti olarak gireceklerini, barajı geçememeleri durumunda ise yollarına devam edeceklerini söyledi

Politika 30.01.2015, 13:53 30.01.2015, 14:45
Demirtaş, AB elçilerine görücüye çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği Dönem Sözcüsü Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Atis Sjanits, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı öğle yemeğine davet etti. Yemeğe 19 ülke büyükelçi, 8 ülke de büyükelçi vekili düzeyinde katıldı.

Demirtaş 2 saat süren yemekte partisinin politikalarıyla ilgili sunum yaptı. Büyükelçilerin sorularını cevapladı.

Büyükelçiler en çok HDP'nin seçime parti olarak girip  girmeyeceğini, yüzde 10 barajını geçememeleri durumunda ne olacağını merak ettiler, onu sordular.

Demirtaş parti olarak gireceklerini yineledi, "Her zaman yaptığımızı yapacağız tabanı, taban siyasetini güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Başkanlık konusu da masadaydı. HDP lideri mevcut durumda başkanlık sisteminin şahsi diktatörlükten farklı olmayacağını savundu ve  karşı çıktı.

Kobani'yi Türkiye'nin tanıması gerektiğini de ifade eden Demirtaş, "Kobanideki yeni düzen Suriye'nin gelecekteki modeli olacak" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?