banner39

Demirtaş: Aldığım duyuma göre HDP kapatılacak

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, HDP'nin kapatılması için hazırlıklar yapıldığını iddia etti

Politika 01.08.2015, 10:49 01.08.2015, 10:49
Demirtaş: Aldığım duyuma göre HDP kapatılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partileri hakkında kapatma hazırlığı yapıldığını iddia etti ve ''Aldığım duyum şu; Cumhurbaşkanı'nın danışanı yapılan Kuzu, parti kapatma hazırlığı yapıyor şu an. Bu yılın sonuna yetiştirmek mümkünse...'' dedi.

Demirtaş'ın sözlerinden önemli satırbaşları şöyle; Seçim sonrasında Türkiye, partimizin yüzde 13’lük başarısıyla birlikte geleceğe dair bir heyecana kapılmışken son günlerde iktidarını kaybetmiş olmasına rağmen, iktidardan devrilmiş olmasına rağmen bir Saray darbesiyle hükümete el koymuş bir iktidar anlayışının dayattığı bir politika ile bu mutluluğa gölge düşmüştür. Binbir engellere rağmen devletin bütün olanaklarını sınırsızca kullanan bir iktidara rağmen biz yüzde 13  aldık.

“Barajı aşamazsanız mızmızlık yapmak yok” diyorlardı. ''HDP'nin niyeti ülkeyi kaosa sürüklemek'' dediler. Seçim geldi geldi. Görüldü ki Türkiye toplumu bunların sözlerine kanmıyor. Seçimde ispatlandı. 'HDP kaos çıkaracaklar' diyenler HDP barajı geçti diye ülkeyi kaosa sürüklediler. Kimse gerekçeyi başka yerde aramasın. Ülkede savaş hazırlığı yapıyorlar, sandığa hiç inanmadılar sadece AKP çıkarsa sandığa inanır bunlar.  Bizler yüzde 13’lük iradeyi asla bunlara ezdirmeyeceğiz.

Aldığım duyum şu; Cumhurbaşkanı'nın danışanı yapılan Kuzu, parti kapatma hazırlığı yapıyor şu an... Bu yılın sonuna yetiştirmek mümkünse. Partiyi büyümeden AKP’nin önünü kesecek pozisyona gelmemesi...

ERDOĞAN: PARTİ KAPATMAYA KARŞIYIM

Terör olaylarından sonra HDP'ye yönelik kapatma davası açılacağı iddiaları üzerine bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti kapatmaya karşı olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'e hareketinden önce havalimanında kritik açıklamalarda bulunmuştu. HDP'nin kapatılmasına yönelik konuşan Erdoğan, "Parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum fakat, bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemeleri gerekiyor." demişti.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle: "Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum fakat, bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemeleri gerekir diyorum. Terör örgütlerini kendi arkalarında gösterenler, 'biz sırtımızı şuraya, buraya dayıyoruz' diyenler, bu ifadelerin bedelini ödemelidirler ama partinin kapatılmasını asla doğru bulmuyorum.

"DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRILMALI"

Gerçek kişilere yönelik olarak parlamento, bence gerekli değerlendirmelerini yapmalı. Bunları dokunulmazlık zırhından arındırmak suretiyle de 'terör örgütüyle iş mi tutuyorsun? Senin sırtını dayadığın yer terör örgütü mü?' Bunun bedelini ödeyeceksin ve bunu ödetmeli. Yapılması gereken budur diye düşünüyorum."

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?