banner39

Demirtaş: Bayrak indirilmesi, provalı bir eylem

BDP Eş Başkanı Demirtaş, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde bayrak provokasyonunun provalı bir eylem olduğunu söyledi

Politika 13.06.2014, 11:06 13.06.2014, 11:19
Demirtaş: Bayrak indirilmesi, provalı bir eylem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş dün kendisini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Diyarbakır’da Türk bayrağının indirilmesi hakkında “Provası yapılmış bir eylem olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Hürriyet'in haberine göre Kılıçdaroğlu, “Nasıl bir cumhurbaşkanı adayı” başlıklı görüşmeler dizisi kapsamında dün HDP Eşgenel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı TBMM’de ziyaret etti. Ziyaretin gündem maddelerinden biri de Diyarbakır’da Türk bayrağının indirilmesiydi. Edinilen bilgilere göre Demirtaş, Türk bayrağının indirilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve eylemi hangi gerekçeyle olursa olsun “Kabul edilemez” bulduklarını vurguladı. Demirtaş’ın “Eylemin oluş şekli incelendiğinde büyük bir provokasyon girişimi olduğu görülüyor. Biz de incelemelerimizi sürdürüyoruz. Yakında kamuoyuna dönük bir açıklama yapacağız. İlk izlenimimiz Türk bayrağına yönelik saldırının prova edilmiş olabileceği yönünde. Çünkü hiçbir engellemeyle karşılaşmadan ve çok kısa bir sürede bayrak direğine çıkıyor, iniyor” dediği öğrenildi.

HDP ve BDP Eşgenel Başkanları, Kılıçdardoğlu’nun “HDP tabanının oyuna talibiz” açıklamasına da yeşil ışık yaktı.

Görüşmede HDP tarafı, “CHP’nin olası adayı, ‘Demokrasi, özgürlükler, Kürt Sorunu’ gibi başlıklarda güven veren bir isim olması halinde ikinci turda desteğimizi alır. Ki AKP ’nin uygulamaları ve hatta Başbakan Erdoğan’ın yaklaşımları bizim önemli gördüğümüz kriterlerle uyuşmuyor” mesajı verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?