Demirtaş: Bu devlet değil saray operasyonudur

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son günlerde yaşanan operasyonlarla ilgili konuşan Demirtaş, iktidarın suça battığını belirterek "Evlatlarımızın, pisliklerinizi örtsün diye öldürülmelerine izin vermeyeceğiz. Bu devlet değil saray operasyonudur" dedi

Demirtaş: Bu devlet değil saray operasyonudur

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin savaşa sürüklenmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Demirtaş, "Bizim kaybetmekten korkacağımız makamlarımız, kırmızı plakalarımız yok. Bizim kaybetmek korkacağımız çalıp çırptığımız, ayakkabı kutularına doldurduğumuz milyarlarca dolarlarımız yok. Üryan geldik yine üryan gideriz. Asıl siz kendinizi düşünün. Siz ne olacaksınız? Zannediyor musunuz ki o cenazelerin üstüne örttüğünüz bayrak, sizin suçlarınızı da örtecek? Zannediyor musunuz ki o tabutlar sizin günahlarınızı örtecek? Ülkeyi adım adım iç savaşa adım adım bölgesel bir savaşa sürüklemenize izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 'Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kandil siyasetçileri hakkında hukuku çalıştırmalıdır' açıklaması hakkında ise "Maraş'tan Çorum'dan Sivas'a kadar eli kana bulaşmış boğazına kadar kana batmış olanlar, bu ülkede daha hesap vermeden hesap sormaya kalkıyorlar. Partileri halk açar, halk kapatır. Ortada eğer suçlanacak, hatalı bir politika varsa bugün Türkiye'yi bu savaşa, bataklığa sürükleyen ve onun arkasından şak şakçılık yaparak AKP'ye koltuk değnekliği yaparak yürüyen faşizan düşünceler olur" dedi.

Açıklamalarında Ak Parti'nin 7 Haziran seçimlerinden sonra panik ile yeniden, tek başına iktidar olabilmenin yollarını aramaya başladığını savunan Demirtaş, "Şu anda geçici bir hükümet geçici bir Başbakan, ülkeyi adım adım büyük bir savaşa sürüklüyor. Zaten Suriye dış politikasındaki hatalar, yanlışlar nedeniyle Türkiye, Ortadoğu bataklığına saplanmış durumdaydı. Fakat geçici olmanın vermiş olduğu panikle kalıcı bir hükümete dönüşebilmek için ülkeyi her türlü çılgınlığa sürükleyebileceklerini yakın zamanda görmüştük. Şimdi de bunun bir acı örneğini yaşıyoruz. Maalesef ki izliyoruz. AKP iktidarı boğazına kadar suça batmış, boğazına kadar günaha bulaşmış, boğazına kadar kirliliğe bulaşmış bir iktidar olarak 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olma gücünü yitirince büyük bir panikle, öfkeyle, kaygıyla hareket ederek yeniden tek başına iktidar olabilmenin yollarını aramaya başladı. Elbette ki erken seçim koalisyon kurulamadığı takdirde demokratik bir seçenektir. Bundan kaçacak, korkacak halimiz yok. Ama olası bir erken seçimde, kaotik bir ortamda güvenliğin Türkiye'de tesis edilemediği bir durumda biz iktidardan düşersek Türkiye içeride ve dışarıda büyük bir kaos yaşar, yeniden bizim tek başına AKP olarak iktidar olmamız lazım; korkusunu kamuoyuna vererek bir erken seçim olasılığında tek başına iktidar olmayı hedefliyorlar. Tek hedef bu değil. Bütün bu çılgınlıklar sadece bunun için yapılmıyor" diye konuştu.

Terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonların bir devlet politikası olmadığı iddiasında bulunan Demirtaş, "Bu olup bitenler mecbur kalınan hükümetin mecbur kalarak gerçekleştirdiği operasyonlar falan değildir. Barış sadece bir adım ötemizde duruyordu. Dolmabahçe Mutabakatı halen orta yerde duruyor. Sadece atılması gereken bir adım kalmıştı. Sınır ötesi operasyonlar, göstermelik şehirde IŞİD'e karşı operasyonlar bunların tamamı hükümetin kendini kurtarma planlarıdır. Bunlar bir devlet politikası değil. Bir saray politikasıdır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 11:25
banner53
YORUM EKLE

banner39