banner39

Demirtaş: Çağrıyı tek taraflı yapmıyorum

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, PKK'nın silahları susturması, Türkiye'nin de operasyonlara son vermesi gerektiğini söyledi

Politika 02.08.2015, 13:49 02.08.2015, 13:49
Demirtaş: Çağrıyı tek taraflı yapmıyorum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Çağrıyı tek taraflı yapmıyorum. Anında PKK silahları susturup, ellerini tetikten çekmeli, hükümet de operasyonları durdurduğunu ifade etmelidir" dedi.

Demirtaş, il başkanları toplantısı için geldiği HDP Genel Merkezi girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin "bu sabah da şehit haberinin geldiği"ni hatırlatması üzerine Demirtaş, "Evet, maalesef her gün evlatlarımızı yitiriyoruz, her gün bu ülkenin anneleri ağlıyor. 'Analar ağlamasın' diye yola çıkılmış süreçte, bugün iktidar uğruna her gün anaların ağlatıldığı bir süreci yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu ülkeye, bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yok" ifadelerini kullandı.

HDP’nin şiddete, silaha karşı durumu ve tutumunun net olduğunu belirten Demirtaş, bunları asla kabul edilemez gördüklerini ve asla doğru bulmadıklarını vurguladı.

"PARTİMİZİN KAPATILMA İHTİMALİ YÜZDE SIFIRDIR"

Bir basın mensubunun, "Parti kapatmalarına ilişkin bir açıklamanız oldu. Burhan Kuzu'nun ofisinde çalışmaların başlatıldığını söylediniz. Bu konjonktürde HDP'nin kapatılma ihtimali var mı sizce?" sorusuna karşılık Demirtaş, "Ben 'partimiz kapatılacak' demedim. 'Bunun çalışmasını yapıyorlar' dedim. Partimizin kapatılma ihtimali yüzde sıfırdır" dedi.

Demirtaş, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde partimizle ilgili başlatılmış resmi bir soruşturma da yoktur, bunu da öğrendik" ifadesini kullandı.

"PKK SİLAHLARI SUSTURMALI, ELLERİNİ TETİKTEN ÇEKMELİDİR"

"Operasyonların durdurulması çağrınızla ilgili yaptığınız açıklamalar iktidar cephesinde samimiyetsiz bulunuyor. İlk önce operasyonlar değil, şehit haberleri gelmeye başladı. Siz Kandil'le de görüştüğünüzü söylemiştiniz. Şehit haberleri neden hala gelmeye devam ediyor. Kandil'den size ne cevap geldi?" sorusuna Demirtaş, şu cevabı verdi:

"Görüşemedik. Türkiye'de biliyorsunuz bir müzakere yasası var. Bu yasa çerçevesinde taraflarla görüşme yapan kişilerin bu konuda yasal güvencesi var. Biz bugüne kadar yaptığımız bütün görüşmeleri bu yasa çerçevesinde yaptık. Yeniden yaparız, yine yaparız ama bu koşullarda. Kandil'de sivil insanların köylerinin bombalandığı bir koşullarda oraya heyetimizi nasıl göndereceğiz? Bu ciddi bir handikap. Ben çağrıyı tek taraflı falan yapmıyorum. Anında PKK silahları susturmalı, ellerini tetikten çekmelidir. Buna karşılık hükümet de operasyonları durdurduğunu, ölümlere yer vermeyecek bir yaklaşımla diyaloğa ön açtığını ifade etmelidir. Şunun altını çizerek ifade ediyorum. Çarpıtacak birileri... Ben, 'Devlet silah bıraksın' falan demiyorum. Devlet, silah bırakır mı? Silahsız devlet olmaz. Devlet kendini koruyacak, bir şey demiyoruz. Ama elini tetikten çekmek başka bir şeydir. Karşılıklı ateşkes durumundan, birbirine ateş etmeme durumundan söz ediyorum."

"ÖLEN İNSANLARIN HEPSİ, BİZİM EVLADIMIZ"

Herkesin barış istediğini yüksek sesle haykırması gerektiğini, kendisinin neredeyse her gün çağrı yaptığını dile getiren Demirtaş, şunları söyledi:

"Ölen insanların hepsi, bizim evladımız. Bu ülkede cenazesini omuzlarımızda taşıdığımız her tabutun yükü, en başta siyasi iktidarın sorumluluğunda, omuzlarında bir yüktür. Biz kendi payımıza düşen yükü görüyor, gereğini yapmaya çalışıyoruz."

"SIRRI BEY'İN TEK EVLADI VAR"

"Şehit haberleri gelirken, HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in kızının düğününde eğlenildiği" yönünde sosyal medyada eleştirilerin olduğunun hatırlatılması üzerine Demirtaş, şunları kaydetti:

"Sırrı Bey'in tek evladı var. Uzun süredir bu mevzulardan dolayı ertelediği bir nikahtı. Biz de oraya eğlenmeye gitmedik. Nikah şahitliği yapmaya gittik. Şahitliğimizi yaptık. Allah mesut bahtiyar etsin. Şehit haberleri gelirken, cenazeler kalkarken orada eğlendiğimize dair tek bir görüntü göstersinler biz de özür dileyelim."

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?