Demirtaş: CHP ilkesiz ittifaklara girdi

BDP'li Demirtaş, "CHP ilkeli bir ittifakı deneyip milliyetçi, ulusalcı unsurlardan arınıp demokratik bir birliği seçmek yerine başka türlü ittifaklara girmeyi, daha ilkesiz ittifakları tercih etti" dedi

Demirtaş: CHP ilkesiz ittifaklara girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenleyerek yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Demirtaş, CHP'nin HDP ile ilkeli bir ittifak yerine ilkesiz ittifaklarda yer aldığını söyledi.

Demirtaş uzun süre tartışılacak bir seçim döneminin yaşandığını belirterek, "Sonuçlar gösterdi ki; Türkiye'de toplum içerisinde çok keskin bir kamplaşma var. Seçmen eğilimleri seçimden seçime kolay kolay değişmiyor. Büyük toplumsal olaylar seçmen eğilimlerini ciddi şekilde etkilemiyor. Bütün partilerin bu sonuçları önüne koyup tartışması gerekiyor. Yerel belediyeciliğin tartışılması gereken bir seçim yaşamalıydık. Genel seçim havasında bir seçim yaşadık. Gezi direnişi, 17 Aralık, Hükümetin yolsuzlak, rüşvet skandalları, tapeler, kayıtlar bütün seçim kampanyalarını etkiledi. Ama görünen o ki tüm tartışmalar içerisinde seçmen kitlesi ağırlıklı olarak görüşünü koruyor."dedi.

"AKP'Yİ GERİLETTİK"

Seçim kampanyasında Başbakan başta olmak üzere ötekileştirici, kutuplaştırıcı, düşmanlaştırıcı bir dil kullanıldığını belirten Demirtaş, "Bu toplumda büyük gerilimlere yol açtı. Bu gerilimin kalıcı olmaması için partilerin çaba sarf etmesi lazım. Biz seçime giriyoruz savaşa girmiyoruz dedik. Toplumu bu kadar düşmanlaştıracak siyasetin kimseye yararı olmayacağını söylemiştik. İlkesiz, belden aşağı siyaset içinde olmadık. İlkeli bir tutum sergiledik. Hem AKP'nin yanlışlarını, hem AKP karşıtı cephe içerisinde yer aldığını söyleyip hukuk dışı, belden aşağı yöntemler kullanan cepheyi eleştirdik. AKP ile yarıştığımız her yerde AKP'yi gerilettik. Oylarımızı artırmayı başardık ve Belediye sayımızı artırdık. Düşük oy aldığımız, yerel yönetimleri kaybettiğimiz yerler için kapsamlı tartışma yürüteceğiz. Halk asla aptal değildir. Halkın organik bir aklı vardır. Herkesin halkın iradesine saygı göstermesi lazım. Genel seçimlerde çok büyük bir başarı elde edeceğimizi tahmin ediyoruz. Bu seçimde BDP-HDP başarı sağlamıştır. Bu sonuçlar kolay elde edilmiyor. En küçük hükümet desteği yoktu, devlet desteği yoktu. Ama kösteği de yoktu. Hepsi değil ama ağırlıklı olarak milletvekillerimizin çoğu özverili bir çalışma sergiledi. Alnımızın akıyla çıktık, etkili sonuçlar aldık. Bu küçümsenecek bir başarı değil. Halkın iradesi saygındır. Kaybettiğimiz ve kazandığımız yerde halkın iradesine saygı duyuyoruz. Halk en doğru kararı verdi."dedi.

"SEÇİM SONUÇLARI AKP'NİN BULAŞTIĞI GÜNAHLARI TEMİZLEMEZ"

Devlet kurumlarının AKP'nin kazanması için elinden geleni yaptığını belirten Demirtaş, "TRT, AA ve TEDAŞ da dahil devlet kurumları sınıfta kalmıştır. Seçim sonuçları AKP'nin bulaştığı suçları, günahlarını temizlemez, ortadan kaldırmaz. İnsanların AKP'ye destek vermesinden hırsızlık, yolsuzluk iddialarına, yapılmış olan hırsızlığa destek verdiği anlamı çıkmaz. Hırsızlıktan hesap sornak için mücadele etmek lazım. Hırsızlıkla yolsuzlukla mücadele ederken ilkesiz ve belden aşağı davranarak sonuç alınamayacağını birilerinin görmesi lazım. AKP'nin oylarını artırmasının en büyük nedeni AKP karşıtı cenah diye adlandırılan, AKP karşıtlığından başka hiçbir şeyi olmayan, topluma umut vermeyen, projesi olmayan cenahtır. Biraz ilkeli siyaset yapılsa, ilkeli ittifaklar, ortak mücadele, proje üzerinden seçim kampanyaları yürütülse, kasetler yerine halka bel bağlansa etkili sonuçlar alınırdı. BDP'nin yaptığı buydu. Bunun sonuçlarını da aldığımızı düşünüyoruz. Kasetler yerine halkımıza güvendik. Halk hırsıza sahip çıkar diye bir şey yok. AKP'ye oy verenler de bunun hesabını soracaktır. AKP'nin karşısına ciddi bir alternatif muhalefet bloğu çıkaramadığımız için AKP dışında Türkiye'nin doğusunda BDP alternatif olarak görülüyor. Türkiye batısında ciddi bir alternatif çıkaramadığımız için AKP oylarını koruyarak, arttırarak yoluna devam ediyor"dedi.

"SÜRECİN İLERLEMESİ AKP'NİN ATACAĞI ADIMLARA BAĞLI"

Bazı illerde oy düşüklükleri yaşadıklarını ifade eden Demirtaş, "Buralar katılımın da düşük olduğu yerler. Bu bizim için bir mesajdır. Orada halkın suçu yoktur. Ama küçümsenmeyecek oy oranları aldık. Bir önceki seçimlere nazaran birkaç puanlık düşük var. Ama şu andaki durum muazzamn bir zafer ve başarıdır. Batıdaki oylarımızın yeterince sandığa yansımadığını düşünüyoruz, Bunun nedenlerini tartışacağız. Mutlaka yetersizliklerimiz olmuştur. Daha iyi bir sonuç elde edebilirdik. Daha büyük başarı fırsatı vardı. Bunu neden yeterince ortaya çıkaramadığımızı tartışacağız. Seçim sonuçlarının çözüm sürecini etkileyebileceğini tahmin ediyorduk. Sürecin pozitif veya hızlı ilerlemesi AKP'nin atacağı pratik adımlara bağlıdır. Eğer AKP hızlı bir şekilde müzakere sürecine geçiş ve yasal değişiklikler konusunda ilerleme sağlarsa çözüm süreci ilerler. Eğer bunu gerçekleştirmezse çözüm süreci AKP'nin ilerletme niyetine bağlı olarak çökmüş olacak. Koşullar çözüm sürecini ilerletmek için uygun"diye konuştu

"CHP İLKESİZ İTTİFAKLARI TERCİH ETTİ"

Tutuklanmalar, örgütsel dağınıklıklar ve maddi zorluklardan dolayı parti potansiyelini ortaya çıkarmakta zorlandıklarını vurgulayan Demirtaş, "Seçim süreci başlamakan HDP-CHP görüşmeleri vardı. Bu konuda ilkeli bir işbirliği ortaklık konusu tartışıldı. Bu bir şanstı aslında. Türkiye'de muhalif güçler açısından bir şanstı. Ama CHP ilkeli bir ittifakı deneyip milliyetçi, ulusalcı unsurlardan arınıp demokratik bir birliği seçmek yerine başka türlü ittifaklara girmeyi, daha ilkesiz ittifakları tercih etti. Türkiye o potansiyali de boşa harcadı. HÜDA-PAR çok gürültü çıkardı. Ama seçime negativ veya pozitiv bir etkileri olmadı."dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 15:57
banner53
YORUM EKLE

banner39