banner39

Demirtaş: Elbette barajı aşacağız

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Elbette ki barajı aşacağız elbette ki parlamentoya çok daha güçlü gideceğiz ve AKP'nin bu ülkede tek başına anayasa yapma niyetini bertaraf edeceğiz, bu tehlikeyi ortadan kaldıracağız" dedi.

Politika 13.02.2015, 18:56 13.02.2015, 18:56
Demirtaş: Elbette barajı aşacağız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Elbette ki barajı aşacağız elbette ki parlamentoya çok daha güçlü gideceğiz ve AKP'nin bu ülkede tek başına anayasa yapma niyetini bertaraf edeceğiz, bu tehlikeyi ortadan kaldıracağız" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl'e gelen Demirtaş, partisince bir düğün salonunda düzenlenen, "Halk Buluşması Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en yeni partisiyle seçime girme kararı aldıklarını söyledi.

Uzun bir aradan sonra ilkkez parti olarak seçime girme kararı aldıklarını ifade eden Demirtaş, son 2 seçimde bağımsız adaylarla girdikleri seçimlerde kendileri açısından bazı handikaplar olduğunu belirtti.

"ARTIK PARTİMİZLE SEÇİME GİRME ZAMANI GELMİŞTİR"

"Halkın verdiği oyun tam karşılığını alamıyorduk. Bağımsız girdiğimiz için maalesef oyların büyük çoğunluğu boşa gidiyordu. Türkiye'nin 81 ilinde seçime giremiyorduk. Her yerde bağımsız aday gösterme şansımız yoktu" diyen Demirtaş, şunları dile getirdi:

"Biz, halkların vicdanına, özgüvenine güvendiğimiz için, 'artık partimizle seçime girme zamanı gelmiştir' dedik. Türkiye'nin sadece bir bölgesinden değil, 81 ilinden oy alabileceğimizi, destek alabileceğimizi cumhurbaşkanlığı seçiminde net bir şekilde ortaya koyduk. Bu mücadelemizde en büyük görev annelere, kadınlara düşüyor. Bu mücadelenin en büyük bedelini anneler ödedi. Evlatlarını birer birer toprağa veren anneler, bu ülkede en büyük bedeli ödedi. İster Türk ister Kürt anası olsun bu ülkede yaşayan her ana ve evladını kaybeden her baba büyük acılar çekti. Şimdi eğer bu analar, 'evet' derse önümüz açık olur. Onlar hakkını helal ederse ancak önümüz açık olur."

"YENİ ANAYASA

Demirtaş, Türkiye'nin her bölgesinden oy almaya talip olduklarını kaydederek, bunun için biraz daha çalışmaya, çözüm önerilerini her yerde halkla paylaşmaya ihtiyaçları olduğunu aktardı.

"Elbette ki barajı aşacağız elbette ki parlamentoya çok daha güçlü gideceğiz ve AKP'nin bu ülkede tek başına anayasa yapma niyetini bertaraf edeceğiz, bu tehlikeyi ortadan kaldıracağız. Hiçbir parti tek başına anayasa yapamaz. Elinde çoğunluk olsa bile yapamaz, yapmamalı" ifadelerini kullanan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"En tehlikeli şey, kendi parti anlayışını bütün ülkeye dayatmaktır. AKP, 'Ben 400 milletvekiliyle geleceğim ve bu anayasayı yapacağım' diyor. Bu anlayış çok tehlikeli. Sen, '400 milletvekili ile gelsem bile tek başıma bu anayasayı yapmayacağım' demelisin. 'Diğer partilerin ve halkın çoğunluğunun desteği olmadan anayasayı yapmayacağım' demelisin. Bunu deseler idi, 'demokrasiye inanıyor' diyebilecektik. Ama bunu söyleyemiyorlar. 'Tek başımıza anayasayı yapacağız' diyorlar. Bunu durdurmanın yolu, HDP’nin tek başına barajı aşarak güçlü bir meclis grubuyla parlamentoya girmesidir."

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

İç Güvenlik Paketi tasarısını eleştiren Demirtaş, dün Gaziantep'teki izinsiz gösteride görevli grup amiri polis memuru meslektaşına davranışını hatırlattı.

Demirtaş, şöyle dedi:

"Gaziantep’teki olayı gördünüz. Amir polisin ensesinden tutmuş, 'Biber gazını sıksana, sıksına' diye baskı yapıyor. Bu yasa çıkarsa polis silahını çekip adamı alnından vuracak. Hepsi için demiyorum. Bunların bir çoğu AKP'nin. Aslında AKP kendisine özel güvenlik teşkilatını kurmuş durumda. Polis olarak sen sadece kanunun verdiği yetkiye göre hareket edebilirsin. Şimdi bu polise adam vurma yetkisi verecekler. 'Yüzünü kapattı, anlından vur'. 'Eline taş aldı, anlından vur'. Başbakan da çıkmış her yerde bunu savunuyor. 'Bu yasa çıkacak. Çıktıktan sonra gereğini yapacağız' diyor. İnanın hergün sokakta patır patır gençleri öldürecekler. Bunları aşmanın tek yolu HDP'nin büyümesi, parlamentoda güçlü hale gelmesidir."

ÇÖZÜM SÜRECİ Barışın HDP'nin büyümesiyle mümkün olabileceğini savunan Demirtaş, "Bugünlerde müzakereler konusunda açıklamalar, tartışmalar yapılıyor. Hükümet bir yerlerden çağrı bekleyeceğine, 'Öcalan bir an önce İmralı'dan mesaj göndersin, çağrı yapsın' baskısı oluşturacağına kendi atması gereken adımları önce atsın, üzerine düşeni yapsın" şeklinde konuştu.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Görünen o ki; seçimler öncesi bir kez daha seçimde kendisine yaracak bir hamle yaptırmaya çalışıyor. Bu anlayıştan hükümetin vazgeçmesi herkesin faydasına olur. Barış meselesi seçimlere kurban edilecek bir mesele değildir. Her seçimde AKP oy uğruna, sandık uğruna barışı kurban etmiştir, ertelemiştir. HDP olarak görüşümüz net olarak budur. AKP şuanda barış meselesinde seçime oynuyor. Asla ciddiyet yok. Asla adım atma niyeti yok. Olsa zaten parlamentoda İç Güvenlik Yasası yerine, barış yasalarının sıraya girmesi lazımdı. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. 'Ali-cengiz oyunları' ile barış süreci ilerletilemez. Samimi ve ciddiyse çağrı yapmak yerine, adım atsın. Lafla barış falan gelmiyor."

Demirtaş, "Cezaevlerinin ve dağların boşalmasını, Avrupa'daki sürgünlerin geri dönmesini istiyorsak, askerde evladı olanlar, polis olup buralarda görev yapanlar, artık bu savaş tehlikesinin ortadan kalkmasını istiyorsa bunların hepsinin yolu HDP’nin güçlenmesinden geçiyor. HDP güçlendikçe, ülkedeki tansiyon, gerilim azalır. AKP’yi frenleyecek olan biziz."

Demirtaş daha sonra Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi'nde mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?