banner39

Demirtaş, Hakkari'de Nevruz'a Rize poşusu ile katıldı

Hakkari'deki Nevruz kutlamalarına Rize poşusu ile katılan Demirtaş, artık kanın akmayacağı, barışın sağlandığı bir ülke temennisinde bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ise Mardin'deki Nevruz kutlamasında, halkın artık çözüm istediğini söyledi

Politika 18.03.2015, 17:40 18.03.2015, 17:58
Demirtaş, Hakkari'de Nevruz'a Rize poşusu ile katıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "İnşallah 2015 nevruzu, bu topraklarda bir daha kan ve gözyaşının akmayacağı, kendi vatanımızda özgürce, onurluca, eşit ve adil bir yaşamı inşa edeceğimiz bir nevruz olacak" dedi.

HDP İl Başkanlığınca Merzan Mahallesi'ndeki toprak sahada Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Etkinliğe katılan vatandaşlar, polisler tarafından oluşturulan arama noktalarında üst araması yapıldıktan sonra alana alındı.

EMNİYET MÜDÜRÜ DE ALANDA

Kutlama alanına gelerek vatandaşların Nevruz Bayramı'nı kutlayan İl Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, DBP İl Eş Başkanı Musa Çiftçi ve vatandaşlarla bir süre sohbet edip çay içti.

Renkli görüntülere sahne olan etkinliğe katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşması öncesi boynundaki "poşu"yu göstererek, kutlamalara "Rize poşuşu" ile katıldığını söyledi.

Demirtaş, her nevruzda hem umutlarının hem de geleceğe dair heyecanlarının arttığını belirterek, şunları kaydetti:

"Her nevruzda bizler biraz daha umutlandık, geleceğe dair biraz daha heyecanımız arttı. Şimdi 2015 nevruzunu da aynı duygularla karşılıyoruz. Her zamanki gibi geleceğe dair umutlarımız da büyük, özgürlüğe ve barışa dair heyecanımız da büyük. İnanıyorum ki bu nevruz, tıpkı 2013-2014 nevruzlarında olduğu gibi sadece Kürt ve Türk halkına değil, Ortadoğu'da zulüm altında olan Filistin'den Libya'ya, Lübnan'dan Mısır'a, Suriye'ye, Irak'a, İran'a kadar bütün Arap halklarının, Fars halkının özgürlüğüne, kardeşliğine doğru giden adımın atılacağı yıl olacaktır. İnşallah 2015 nevruzu, bu topraklarda bir daha kan ve gözyaşının akmayacağı, kendi vatanımızda özgürce, onurluca, eşit ve adil bir yaşamı inşa edeceğimiz bir nevruz olacak."

Diyarbakır'da 21 Mart'ta düzenlenecek nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'ın mesajının okunacağını anımsatan Demirtaş, "Biliyorsunuz 2013 nevruzunda kendisinin yaptığı bir çağrı ile Türkiye'de çözüm süreci, demokratik barış arayışları başladı. Elbette o günden bugüne belki dağlarımızda silah sesleri yok, belki dağlarımızdan cenazeler gelmiyor ama halen bu topraklarda analar ağlıyor. Halen sokaklarda gençler vuruluyor, katlediliyor. Halen Rojava'dan, Kobani'den cenazeler geliyor. Halen anaların gözyaşları durmadı" ifadelerini kullandı.

"BARIŞ SADECE SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL"

Demirtaş, henüz barış havasını teneffüs edemediklerini bildirerek, şöyle konuştu:

"Bizim için barış sadece silahların susması değildir. Barış aynı zamanda insanların kendi kültürü, dili, inancı, yaşam tarzı ile özgürce, korkmadan yaşayabilmesidir. Barış aynı zamanda insanların alın teriyle, emekleriyle çalışabileceği, karnını duyurabileceği iştir, aştır, ekmektir. Eğer bunların hiçbiri yoksa o topraklarda barış olmaz. Barış sadece silahları gömmek değildir. Elbette biz hem halk hem de parti olarak silahların susması için her zaman çaba sarf ettik. Gönlümüz her zaman demokratik siyasetten yana oldu. Bugün de çok şükür silahlar konuşmuyorsa bu sayın Öcalan'ın çağrısı, halkın desteği sayesindedir. Biz elbette bu durumun bozulmasını istemiyoruz. Elbetteki bunun kalıcı hale gelmesinden yanayız ve bunun için biz sadece elimizi değil bütün gövdemizi, bedenimizi taşın altına koyduk.

"KENDİ SORUNLARIMIZI ÇÖZERİZ"

Dün grup toplantısında Karadeniz Bölgesi'nden arkadaşlarının bulunduğunu anlatan Demirtaş, "Bugün Rize'nin poşusu omzumda. Rize'nin selamları, Karadeniz'in selamları Hakkari'ye ulaşıyorsa bizim bu ülkenin Cumhurbaşkanından isteyeceğimiz bir şeyimiz kalmamış. Biz kendimiz kendi sorunlarımızı çözeriz. Halk olarak el ele verip bu ülkenin kardeşliğini barışını inşa ederiz" diye konuştu.

Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinin bir milat olduğunu dile getirerek, şöyle dedi: ''Bugüne kadar biz siyasiler olarak halkımıza hangi zaferin sözünü verdiysek onu yaptık. Çünkü Allah mazlumdan, ezilenden yanadır, bunu biliyoruz. Çünkü arkamızda böyle bir halk gücü, halk gerçeği var. Bunu biliyor ve buna inanıyoruz, buna güvenerek söylüyoruz. 7 Haziran'da biz Türkiye ezilenlerine büyük bir zafer armağan edeceğiz. İşte o zaferin yaratıcıları sizsiniz."

İzmir, Bursa, Sinop, Antalya, Edirne, Konya ve Kayseri'de yaşayanların da Hakkari'nin dik duruşunu, direnişini gördüğünü vurgulayan Demirtaş, Hakkari'nin yok sayılarak ülkeye demokrasi gelemeyeceğini herkesin farkına vardığını ifade etti.

"Karadeniz ve Hakkari el ele vermiş ise bu ülke kurtulmuş demektir" ifadesini kullanan Demirtaş, 7 Haziran'da Türkiye'de yeni bir iktidar alternatifi çıkacağını ve Türkiye'nin yöneten gücü olacaklarını söyledi.

Türkiye'nin gaz yiyeni, cop yiyeni, haksızlığa uğrayanı, zulüm göreni, tutuklananı, işkence göreni, katledileni değil yöneteni olacaklarını ileri süren Demirtaş, "Artık biz kendi ülkemizi yönetmek istiyoruz. Onun zamanı geldi. Onun hazırlığını yaptık. Şimdi bu öz güvenle 7 Haziran'a yürüyoruz" şeklinde konuştu.

YÜKSEKDAĞ: HALK ÇÖZÜM İSTİYOR

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bu halk ve bütün Türkiye halkları barış istiyor ama barışı eşitlik temelinde istiyor. İşte biz bu isteklerin bir kazanıma dönüşeceği çok önemli bir kavşağa geldik" dedi.

Yüksekdağ, Kızıltepe ilçesinde düzenlenen nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmada, yüzyıllarca savaşa ve sömürüye dönüştürülen Ortadoğu'da yeni bir çağ ve sayfanın açıldığını savundu.

"Başta Abdullah Öcalan olmak üzere bir nevruz günü bize yeni yaşamı, barışı ve özgürlüğü vadedenler bugün yine bir nevruz gününde büyüyen bu gücün en temel yönlendiricisidir" diyen Yüksekdağ, "2015 nevruzunda artık bütün bölge halklarının kurtuluşu ve zaferi için yeni bir kapı açılmıştır" ifadesini kullandı.

Kürt halkının, varlığını Türkiye siyasetinde ve dünyada kazandığını kaydeden Yüksekdağ, şöyle devam etti: Bugün, 'Kürt sorunu yoktur' derseniz dünya size güler. Kürt halkı zaten varlığını Türkiye siyasetinde ve dünyada çoktan kazanmış, varlığını, gücünü ilan etmiş. Artık tüm bölge ve dünya siyaseti Kürt direnişi ve mücadelesi ile böbürleniyor. Cumhurbaşkanı bu gerçeği bilmiyor mu? Hayır bilmediğinden değil, inkarcılığından. İnkarcılık bunların fıtratında vardır. Barış ve çözüm söylemlerini de siyasi çıkarlarına hizmet ediyorsa sürdürüyorlar. Cumhurbaşkanını böyle konuşturan işte bu inkarcı zihniyetleridir.

İç Güvenlik Paketi'ne değinen Yüksekdağ, "Kürt sorununu çözmek istiyor musunuz? Önce adına güvenlik paketini dediğiniz, o paketi getirin nevruz ateşinde yakın. 'Yakmayız' diyorsanız, biz yakarız. Barışın ve çözümün önündeki en büyük engel devletin silahlarıdır" şeklinde konuştu.

7 Haziran seçimlerinden kazanarak çıkacaklarını kaydeden Yüksekdağ, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu halk ve bütün Türkiye halkları barış istiyor ama barışı eşitlik temelinde istiyor. İşte biz bu isteklerin bir kazanıma dönüşeceği çok önemli bir kavşağa geldik. Nasıl Kobani siperlerinde kazandıysak, nasıl mücadele meydanlarında 6-8 Ekim direnişinde Kobani'ye ve Rojava'ya sahip çıkarken kazandıysak bu seçimlerden de 8 Haziran sabahı kazanarak çıkacağız. Seçimlerde bir zaferin öncüsü olacağınıza yürekten inanıyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?