Demirtaş: KCK ateşkesi tamamen bitirmedi!

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın ateşkesi tamamen bitirmediğini uyarıda bulunduğunu savundu

Demirtaş: KCK ateşkesi tamamen bitirmedi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin PKK'nın veseyati altında olduğuna yönelik hükümet kanadından gelen eleştirilere verdiği cevapta iddiaları reddetti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP'nin PKK'nın etkisi altında olduğunu belirtmişti.

Demirtaş, "Ben sayın Bülent Arınç'a net şekilde ifade ediyorum. Biz HDP olarak bütün kararlarımızı şu gördüğünüz binada alırız. Hiç kimse bizim adımıza karar almadı almazda. Fakat sen kendi partin için bunu söyleyebiliyor musun? Ben iddia ediyorum HDP genel merkezi dışında hiçbir yerde partim adına karar alınamaz." dedi.

Demirtaş, PKK'nın ateşkesi bitirme tehditleriyle ilgili olarak ise şunarı söyledi: Yapılan açıklamaları biz de izliyoruz. 2,5 yıldır devam eden süreç boyunca gelinen ek gerilimli aşamadayız. Biz çözüm sürecinin bir an önce kaldığı yerden değil daha ileri aşlamadan başlaması sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz hep.

Fakat süreç yoktur, taraflar yoktur, masa yoktur diyen biz değiliz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı bunu söylemiştir. Şimdi süreç var mı, ateşkes var mı onun kararını HDP olarak biz vermiyoruz.

KCK'nin yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık. Tümüyle ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar bu açıklamada. Fakat ateşkes karşılıklı olmalıdır. İhlal eden askeri baraj yol yapımları durması gerektiği, durmazsa misilleme yapacağı diye okuduk biz.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 14:53
banner53
YORUM EKLE

banner39